Wszystko o listwach przypodłogowych

Listwy przyścienne pełnią dwie zasadnicze funkcje. Pierwsza z nich to ochrona podłogi i przylegającej do niej ściany. Druga, nie mniej ważna, to funkcja estetyczna. Dobrze dobrana listwa podkreśli klasę całej podłogi. Źle dobrana zniweczy efekt nawet najdroższych i najbardziej wyszukanych podłóg. Jest więc o co walczyć.

Zadaniem listwy przyściennej jest zakrycie szczelin dylatacyjnych znajdujących się na krawędziach całej podłogi. Szczeliny te biegną wzdłuż ścian. Ich celem jest umożliwienie deskom swobodnego pracowania, które jest nieuniknione, ponieważ drewno i materiały drewnopochodne są wrażliwe na zmiany temperatury oraz wilgotności.

Wszystko-o-listwach-przypodłogowych.jpg

Wybierając kolor listwy przypodłogowej mamy do wyboru dwie zasadnicze opcje: listwa w kolorze podłogi lub nawiązująca do tego koloru oraz listwa biała. To drugie rozwiązanie zyskuje ostatnio na popularności. W przypadku ciemnej podłogi, białe listwy świetnie kontrastują z powierzchnią podłogi, natomiast jeśli zamontujemy białe listwy na obrzeżach podłogi o jasnym odcieniu, to pomieszczenie nabierze nieco skandynawskiego charakteru.

Kolejna sprawa, która pojawia się w momencie wykańczania naszej podłogi to wybór materiału, z którego wykonane są listwy przyścienne. Jeszcze nie tak dawno dominowały listwy wykonane z naturalnego drewna (od świerkowego i sosnowego, aż po gatunki tak reprezentacyjne jak buk i dąb). Ich atutem była przede wszystkim ich ekologiczność oraz łatwość obróbki. Minusem problem z dobraniem idealnego koloru drewna.

Metody te były nie tylko mało estetyczne, ale przede wszystkim nie do końca skuteczne. Na szczęście postęp technologiczny dotarł także tutaj i dziś możemy walczyć z wahaniami wilgotności za pomocą profesjonalnych odświeżaczy powietrza. Ich działanie polega nie tylko na nawilżaniu powietrza, lecz również na jego oczyszczaniu, przy czym urządzenia te stale monitorują poziom nawilżenia, w związku z czym nie musimy obawiać się o to, że nasze mieszkanie będzie za bardzo lub za mało nawilżone. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju urządzeń zyska nie tylko nasze zdrowie, lecz również nasza drewniana podłoga.

Udostępnij znajomym
Nie wiesz, które produkty sprawdzą się w Twoim domu?

Zapisz się do newslettera, i bądź na bieżąco z naszymi produktami, promocjami i radami!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.