Układanie podłogi – prace przygotowawcze

Czas poświęcony na przygotowanie gruntu pod nową podłogę – nigdy nie jest czasem straconym. I analogicznie – wszelkie zaniedbania na tym najwcześniejszym etapie prac, mogą dać znać o sobie w bliższej lub dalszej przyszłości. Jak zatem przygotować się do rozpoczęcia prac parkieciarskich w naszym domu?

Drewno, z którego wykonana jest podłoga, niezależnie czy ma ono formę litych desek, deszczułek parkietowych, klepek mozaikowych czy paneli laminowanych – jest mniej lub bardziej wrażliwe na działanie wilgoci. Dlatego też wszelkie prace skupione są właśnie na tym „wodnym” aspekcie.

Przede wszystkim zwrócić uwagę należy na trzy elementy:

  • wilgotność wylewki,
  • wilgotność powietrza w pomieszczeniu
  • oraz zakończenie tzw. mokrych prac przed rozpoczęciem układania podłogi.

Zacznijmy od… końca. Musimy tak ustawić harmonogram prac remontowych, by uporać się z całą „mokrą robotą” (szpachlowaniem, pierwszymi etapami malowania, układaniem płytek w całym mieszkaniu) przed położeniem podłogi. Wyjątkiem od tej reguły są jedynie: montaż drzwi, ostatnie malowanie oraz ewentualne poprawki malarskie (np. w okolicach listew przyściennych).

Kolejny niezwykle istotny element to wilgotność powietrza w mieszkaniu. Idealna wartość waha się między 45 a 60 procent. Liczba ta jednak gwałtownie rośnie podczas prac remontowych, w których używa się sporych ilości wody (np. w czasie układania płytek ceramicznych). Trzeba mieć zatem na uwadze, że wilgoć ta z pewnością zawędruje do materiałów przeznaczonych na podłogę (a nie trzeba dodawać, jak bardzo to chłonnym – generalnie – materiałem są drewno i wyroby drewnopochodne).

Wreszcie ostatni aspekt, czyli wilgotność wylewki, na której będziemy (pośrednio lub bezpośrednio) układać naszą podłogę. Wartość tę z pewnością zmierzy każda w pełni profesjonalna ekipa monterska, zanim podejmie się mocowania paneli czy też tradycyjnych desek podłogowych. Jeśli badanie to nie zostanie wykonane, wówczas możemy mieć uzasadnione wątpliwości co do kwalifikacji naszych fachowców.

Jakie są normy wilgotności dla wylewek cementowych? Jeśli nasza podłoga ma być wyposażona w instalację ogrzewania podłogowego, wartość ta powinna wynosić 1.8%. Dla podłóg bez tejże instalacji dopuszczalny próg wilgotności wynosi 2%.

Co się stanie, jeśli wilgotność będzie większa? Nasze panele / deski / deszczułki wchłoną ją, ryzykując przy tym deformacją powierzchni i zniekształceniem całej podłogi.

Udostępnij znajomym
Nie wiesz, które produkty sprawdzą się w Twoim domu?

Zapisz się do newslettera, i bądź na bieżąco z naszymi produktami, promocjami i radami!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.