Czym się kierować przy zakupie podłogi?

Odpowiednio dobrana podłoga jest piękna sama w sobie. O czym więc pamiętać, dokonując wyboru?

Rodzaj podłogi

Podłoga drewniana nie jest podłodze równa. Warto mieć świadomość, że można wybierać pośród desek litych, desek trójwarstwowych czy fornirowanych. Każda z opcji posiada swoje zalety, ale różni się kilkoma istotnymi kwestiami.

Podłogi z desek litych są bardzo grube, więc można je wielokrotnie cyklinować. Podłoga z desek trójwarstwowych jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz jest prosta w montażu. Podłogi fornirowane również są wytrzymałe, jednak nie można ich cyklinować.

Miejsce przeznaczenia

Wybór podłogi zależny jest również od miejsca przeznaczenia. Należy zdawać sobie sprawę, że nie każda deska jest odpowiednio odporna na wilgoć (nie wszystkie więc deski sprawdzą się jako podłoga np. w łazience).

Niemałe znaczenie ma również natężenie ruchu – tam, gdzie ruch jest największy, np. lita podłoga bardzo szybko się zniszczy. „Uratować” ją można m.in. poprzez cyklinowanie. Problem polega jednak na tym, że proces ten usuwa warstwę dekoracyjną (efekt bielenia czy szczotkowania). Trzeba więc dokładnie przemyśleć wybór podłogi, uwzględniając ten element.

Odporność na zużycia

Im bardziej podłoga odporna na zużycia, tym dłużej będzie służyć. Twardość podłóg mierzona jest współczynnikiem Brinella. Im wyższa jego wartość, tym bardziej wytrzymałe deski.

Jeśli zależy nam na wyborze twardych podłóg, warto rozejrzeć się m.in. za klonem twardym, drewnem jatoba, bukiem.

Kolorystka

Podczas wyboru odpowiedniej podłogi, warto zwrócić również uwagę na kwestie estetyczne. Barwy oraz wzory mają ogromne znaczenie. Istotne jest to, by podłoga wpisała się stylistycznie w charakter wnętrza oraz jego kolorystykę.

Do dyspozycji mamy podłogi o jasnej barwie, wykonane z takich gatunków drzew jak: jesion, klon, buk, brzoza, jesion, dąb. Na podłogi ciemniejsze doskonale nadają się gatunki drewna egzotycznego, np. wenge, jatoba, merbau.

Mówiąc o kolorystyce, warto również wziąć pod uwagę kwestie ciemnienia.

Sposób montażu

Ważnym kryterium może okazać się również sposób montażu. Do dyspozycji jest system tradycyjny: pióro-wpust albo nowoczesny – system klik.

Jeśli zależy Ci na „efekcie pływającym”, z powodzeniem wystarczy system klik. W tradycyjnym sposobie montażu deski są bowiem przyklejane do podłoża.

Czym-się-kierować-przy-zakupie-podłogi.jpg

Cena a jakość

Warto pamiętać, że jakość podłogi najczęściej idzie w parze z jej ceną. Im lepsze drewno, tym więcej zabiegów przygotowawczych jest wykonywanych, a to kosztuje. Najdroższe podłogi nie będą posiadały sęków, przebarwień, będą pochodziły z lasów spełniających warunki uprawy ekologicznej, itp. W zamian otrzymuje się wieloletnią gwarancję jakości i żywotności.

Masz problem z wyborem odpowiedniej podłogi? Skontaktuj się z nami, a pomożemy podjąć właściwą decyzję.

Sposób montażu

Podłogi drewniane różnią się między sobą m.in. sposobem montażu. Można zdecydować się na system tradycyjny (klejenie do podłoża) albo wybrać tzw. efekt pływający. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Montaż podłogi z klejeniem

Montaż podłogi klejonej jest procesem czasochłonnym. Wymaga bowiem bardzo precyzyjnego przygotowania podłoża. Koniecznością jest również znalezienie profesjonalnej ekipy parkieciarskiej, która posiada wieloletnie doświadczenie w układaniu i klejeniu podłóg drewnianych. Dokładność oraz profesjonalizm to niezwykle ważne kwestie, ponieważ tylko odpowiednio przyklejone deski posłużą przez wiele długich lat i zapewnią swoje walory – nie tylko wizualne.

Atutem podłogi klejonej jest większa stabilność. Między podkładem a deskami nie występuje pusta przestrzeń, w efekcie czego podłoga nie ugina się pod ciężarem. W ten sposób jest również cichsza. Poza walorami akustycznymi, podłoga klejona nie jest także narażona na pęcznienie czy kurczenie. Co więcej, nie ma żadnego problemu, by najpierw zamontować surowe deski, a dopiero potem zabarwić, polakierować czy olejować.

Z uwagi na konieczność trwałego przymocowania do podłoża, demontaż desek klejonych nie jest właściwie możliwy.

Montaż podłogi „pływającej”

Sposób montowania podłogi drewnianej z efektem tzw. pływania to rozwiązanie, które zajmuje znacznie mniej czasu. W ten sposób układane mogą być jedynie deski trójwarstwowe (deski lite należy bezwzględnie zamontować sposobem tradycyjnym).

Jeśli chodzi o sposób montażu, układanie takich podłóg przypomina układanie paneli laminowanych. Najczęściej takie deski posiadają tzw. system click, dzięki któremu prace zostają uproszczone do minimum.

Warto jednak mieć świadomość, że podłogi pływające nie charakteryzują się dobrą akustyką – takie podłoże jest nieco „głośniejsze”. By zniwelować tą niedogodność, można zastosować specjalne podkłady (np. maty kwarcowe). Nie uda się jednak wyciszyć odgłosów w 100%.

Jeżeli chodzi o renowację, podłoga z efektem „pływającym” daje dość ograniczone możliwości. Z reguły nie można ich szlifować. Nie są jednak natomiast potrzebne żadne materiały chemiczne, ponieważ deski mogą być olejowane / lakierowane fabrycznie.

Atutem podłogi pływającej jest nie tylko szybki montaż, ale również demontaż. Może okazać się to niezwykle przydatne np. w czasie remontu, gdzie nie chcemy wymieniać podłogi, ale nie chcemy jej narażać na zniszczenia i uszkodzenia.

Na co się zdecydować?

O sposobie montażu decyduje wiele czynników. Trzeba wziąć pod uwagę swoje osobiste preferencje, oczekiwania, możliwości finansowe oraz warunki pomieszczenia, w którym deski mają być położone. Warto także pamiętać o konieczności znalezienie specjalistów w zakresie układania podłóg, jeśli chcemy zdecydować się na deski klejone – ich samodzielny montaż jest dość trudny i wymaga posiadania fachowej wiedzy.

Udostępnij znajomym
Nie wiesz, które produkty sprawdzą się w Twoim domu?

Zapisz się do newslettera, i bądź na bieżąco z naszymi produktami, promocjami i radami!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.