Listwa przypodłogowa – efektowne zakończenie każdej podłogi

 Jeśli chcemy zakończyć kładzenie naszej podłogi efektownym finałem – postarajmy się o odpowiednie listwy przypodłogowe.

Oczywiście listwy zdadzą egzamin pod warunkiem, że panele podłogowe będą ułożone w sposób prawidłowy i profesjonalny. Na potrzeby tego artykułu zakładamy, że tak jest i przystępujemy do dzieła.

Listwy przyścienne pełnią dwie zasadnicze funkcje. Pierwsza z nich to ochrona podłogi i przylegającej do niej ściany. Druga, nie mniej ważna, to funkcja estetyczna. Dobrze dobrana listwa podkreśli klasę całej podłogi. Źle dobrana – zniweczy efekt nawet najdroższych i najbardziej wyszukanych paneli. Jest więc o co walczyć.

 

LISTWA5.jpg

 

 

Zadaniem listwy przyściennej jest zakrycie szczelin dylatacyjnych znajdujących się na krawędziach całej podłogi. Szczeliny te biegną wzdłuż ścian. Ich celem jest umożliwienie deskom swobodnego „pracowania”, które jest nieuniknione, ponieważ drewno i materiały drewnopochodne są wrażliwe na zmiany temperatury oraz wilgotności.

Wybierając kolor listwy przypodłogowej mamy do wyboru dwie zasadnicze opcje: listwa w kolorze podłogi lub nawiązująca do tego koloru oraz listwa biała. To drugie rozwiązanie zyskuje ostatnio na popularności. W przypadku paneli ciemnych, białe listwy świetnie kontrastują z powierzchnią podłogi, natomiast jeśli zamontujemy białe listwy na obrzeżach podłogi o jasnym odcieniu, to pomieszczenie to nabierze nieco skandynawskiego charakteru.

 

LISTWA6.jpg

 

Kolejna sprawa, która pojawia się w momencie wykańczania naszej podłogi to wybór materiału, z którego wykonane są listwy przyścienne. Jeszcze nie tak dawno dominowały listwy wykonane z naturalnego drewna (od świerkowego i sosnowego, aż po gatunki tak reprezentacyjne jak buk i dąb). Ich atutem była przede wszystkim ich „ekologiczność” oraz łatwość obróbki. Minusem – problem z dobraniem idealnego rysunku drewna.

Dzisiejsze listwy przypodłogowe z MDF (lub tworzyw sztucznych czy też aluminium) są w stanie spełnić nawet najwyższe wymagania zarówno jeśli chodzi o jakość, jak i walory czysto estetyczne. Listwy fornirowane dominują teraz w pomieszczeniach, w których podłoga wykonana jest z paneli laminowanych. W przypadku podłogi z naturalnego drewna, bardziej odpowiednie będą listwy wykonane z tego samego materiału (drewna).

 

LISTWY3.jpg

 

Przez lata zmieniał się nie tylko materiał, z którego wykonane były listwy, lecz również ich kształt. Dziś najmodniejsze są listwy o znacznej, nawet 10-centymetrowej wysokości. Nadają one każdemu pomieszczeniu dyskretnego, lecz zauważalnego prestiżu...

Udostępnij znajomym
Nie wiesz, które produkty sprawdzą się w Twoim domu?

Zapisz się do newslettera, i bądź na bieżąco z naszymi produktami, promocjami i radami!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.