Nowoczesne wnętrza. Podłogi do mieszkań w stylu loft

Loft – mieszkanie, w którym widać rozmach. Wielkie, poprzemysłowe przestrzenie, które przyciągają osoby żądne czegoś więcej, niż skromnego M3. Wielka powierzchnia mieszkalna to równocześnie wielka powierzchnia podłogi, którą trzeba sensownie zagospodarować. Jak wybrać podłogę do loftu?

Na wstępie warto zaznaczyć, że loft loftowi nierówny. Mieszkania te dzielą się na dwa rodzaje: lofty w wersji hard oraz soft. Pierwsze z nich to mieszkania zaadaptowane w autentycznych budynkach postindustrialnych. Drugie – to tworzone zupełnie od zera “imitacje” prawdziwych loftów albo też aranżacje a’la loft, które tworzone są w domach jednorodzinnych czy nawet kamienicach.

Cechą charakterystyczną tego rodzaju wnętrz jest nie tylko duża powierzchnia mieszkalna. To także wysokie sufity, duże okna, przewaga materiałów nawiązujących do tych, które stosowano do wznoszenia fabryk, a więc betonu, stali i szkła. Do tego – wyeksponowanie wszystkiego, co w normalnych warunkach jest zazwyczaj starannie ukryte przed naszym wzrokiem – wszystkiego rodzaju instalacje czy elementy typowo konstrukcyjne (beli, dźwigary itp.)

Nowoczesne-wnętrza.-Podłogi-do-mieszkań-w-stylu-Loftu.jpg

Mamy więc tutaj następującą sytuację: duże, jasne mieszkanie, które naznaczone są swego rodzaju chłodem tych w gruncie rzeczy mało związanych z naturą materiałów. Plus wielki nacisk na prostotę w aranżowaniu przestrzeni. Mając takie wytyczne, w jaki sposób należy dobrać podłogę, by całość sprawiała harmonijne i spójne wrażenie?

Jeśli aranżujemy standardowe mieszkanie w stylu loftu, z pewnością będziemy chcieli przynajmniej optycznie w jakiś sposób powiększyć je. Jedna z metod wykorzystuje kolorystykę podłogi. Wystarczy położyć ciemną podłogę, ściany pomalować na kolor jaśniejszy, a sufit – na biało, by zyskać dodatkową liczbę “wirtualnych” metrów kwadratowych w naszym mieszkaniu.

Ponieważ z zasady loft to miejsce z własną, nieraz stosunkowo długą historią, dlatego też deski podłogowe powinny przypominać materiał “spracowany”. Sposobem na to jest zakup desek celowo postarzanych, które wkomponują się w nasze “historyczne” wnętrze. Jeśli urządzamy autentyczne wnętrze poprzemysłowe, możemy natknąć się na oryginalne deski podłogowe. Z pewnością wymagać będą one renowacji. Po starannym przeszlifowaniu drewna i usunięciu zabrudzeń warto pokryć deski warstwą wosku – twardego lub lakieru.

Na koniec ważna uwaga. Lofty to minimalizm w każdym wymiarze. Dlatego też liczba mebli w tego rodzaju przestrzeniach jest z reguły niewielka. Co za tym idzie, spore płaszczyzny podłogi pozostają odsłonięte i wyeksponowane. Dobrze dobrana i wysokiej jakości podłoga ma szansę zrobić z loftu prawdziwą perełkę architektury wnętrz. Niestety, każdy kij ma dwa końce. Nieprzemyślany wybór podłogi będzie skutecznie obniżał wartość estetyczną naszego mieszkania.

Udostępnij znajomym
Nie wiesz, które produkty sprawdzą się w Twoim domu?

Zapisz się do newslettera, i bądź na bieżąco z naszymi produktami, promocjami i radami!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.