tel. +48 796 250 250 ul. Warszawska 131, 26 - 600 Radom

Todom.pl     Ciekawostki   •   Wszystko o listwach przypodłogowych

Wszystko o listwach przypodłogowych

Listwy przyścienne pełnią dwie zasadnicze funkcje. Pierwsza z nich to ochrona podłogi i przylegającej do niej ściany. Druga, nie mniej ważna, to funkcja estetyczna. Dobrze dobrana listwa podkreśli klasę całej podłogi. Źle dobrana zniweczy efekt nawet najdroższych i najbardziej wyszukanych podłóg. Jest więc o co walczyć.

Zadaniem listwy przyściennej jest zakrycie szczelin dylatacyjnych znajdujących się na krawędziach całej podłogi. Szczeliny te biegną wzdłuż ścian. Ich celem jest umożliwienie deskom swobodnego pracowania, które jest nieuniknione, ponieważ drewno i materiały drewnopochodne są wrażliwe na zmiany temperatury oraz wilgotności.

Wybierając kolor listwy przypodłogowej mamy do wyboru dwie zasadnicze opcje: listwa w kolorze podłogi lub nawiązująca do tego koloru oraz listwa biała. To drugie rozwiązanie zyskuje ostatnio na popularności. W przypadku ciemnej podłogi, białe listwy świetnie kontrastują z powierzchnią podłogi, natomiast jeśli zamontujemy białe listwy na obrzeżach podłogi o jasnym odcieniu, to pomieszczenie nabierze nieco skandynawskiego charakteru.

Kolejna sprawa, która pojawia się w momencie wykańczania naszej podłogi to wybór materiału, z którego wykonane są listwy przyścienne. Jeszcze nie tak dawno dominowały listwy wykonane z naturalnego drewna (od świerkowego i sosnowego, aż po gatunki tak reprezentacyjne jak buk i dąb). Ich atutem była przede wszystkim ich ekologiczność oraz łatwość obróbki. Minusem problem z dobraniem idealnego koloru drewna.

podłogi drewniane todom

Metody te były nie tylko mało estetyczne, ale przede wszystkim nie do końca skuteczne. Na szczęście postęp technologiczny dotarł także tutaj i dziś możemy walczyć z wahaniami wilgotności za pomocą profesjonalnych odświeżaczy powietrza. Ich działanie polega nie tylko na nawilżaniu powietrza, lecz również na jego oczyszczaniu, przy czym urządzenia te stale monitorują poziom nawilżenia, w związku z czym nie musimy obawiać się o to, że nasze mieszkanie będzie za bardzo lub za mało nawilżone. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju urządzeń zyska nie tylko nasze zdrowie, lecz również nasza drewniana podłoga.

Zapoznaj się także z naszymi innymi artykułami