Wysokimi walorami estetycznymi i użytecznymi.

Wszystkie panele laminowane składają się zasadniczo z czterech warstw: ochronnej, dekoracyjnej, nośnej i przeciwprężnej.

Warstwa ochronna to przezroczysta powłoka, która znajduje się na wierzchu panelu. Jej celem jest zabezpieczenie desek przed nadmiernym ścieraniem oraz przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Nie dopuszcza więc do wnikania środków chemicznych powodujących odbarwienia i plamy, zapobiega oddziaływaniu promieni słonecznych powodujących blaknięcie, itp. Ponadto warstwa ochronna nadaje połysk oraz podkreśla kolor.

Warstwa dekoracyjna to element, który decyduje o wyglądzie paneli. Niektóre posiadają fakturę imitującą drewno ze słojami, inne przypominają deski bambusowe. Współczesne techniki wykonywania paneli sprawiają, że deski do złudzenia mogą przypominać prawdziwe drewno. Warstwa dekoracyjna może występować w dziesiątkach wzorów oraz kolorów.

Warstwa nośna uważana jest za najważniejszą warstwę paneli. Od jej grubości i jakości zależy poziom trwałości deski. Im wyższe parametry, tym większa jest odporność na zarysowania oraz uderzenia. Najczęściej jest ona wykonana z płyty HDF, charakteryzującej się dużą gęstością (powyżej 8000 kg / m3). Składa się ona z włókien drzewnych, które łączy się klejem syntetycznym pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz wysokiej temperatury. Niektóre panele posiadają składają się z impregnowanej płyty HDF, która chroni przed wilgocią – dzięki temu mogą być one wykorzystywane w pomieszczeniach o dużej wilgotności, np. w łazienkach – bez obaw o rozwój grzybów i pleśni.

Warstwa przeciwprężna odpowiada za stabilizowanie całej konstrukcji – pod względem kształtu oraz wymiaru. Jej zadaniem jest ponadto eliminowanie wszystkich naprężeń, które powstają w innych warstwach. Niekiedy bywa wykonana z laminatu – w przypadku paneli o najwyższej jakości. W przypadku paneli niższej jakości, warstwa przeciwprężna składa się na nią kilka warstw specjalnie przygotowanego i wzmocnionego papieru przeciwprężnego. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ laminat charakteryzuje się znacznie lepszymi parametrami stabilizującymi. To zaś ma wpływ na dalsze użytkowanie paneli.