Podłoga olejowana a lakierowana, różnice i podobieństwa

Mało kto zdaje sobie sprawę, że tak zwyczajny, zdawałoby się, element wyposażenia wnętrza, jakim jest podłoga, ma tak niezwykłą moc. Otóż dobrze dobrana podłoga, jest w stanie sprawić, że niepozorne, nieatrakcyjne nawet pomieszczenie nabierze blasku. Natomiast nieprzemyślenie tego, jak ma wyglądać podłoga w naszym domu, może spowodować aranżacyjną katastrofę…

Załóżmy jednak, że etap wyboru desek podłogowych mamy już szczęśliwie za sobą i zastanawiamy się teraz, co wybrać: podłogę lakierowaną czy olejowaną?

Pytanie: lakierowanie czy olejowanie to tak naprawdę pytanie, czy skłaniamy się bardziej ku rozwiązaniom zakorzenionym w tradycji, czy też preferujemy nowoczesne metody zabezpieczania powierzchni drewna używanego do produkcji desek podłogowych.

Podłoga-olejowana-a-lakierowana-różnice-i-podobieństwa.jpg

Olejowanie podłogi to najstarsza, sprawdzona przez pokolenia metoda konserwacji drewna. Olej znacznie bardziej podkreśla strukturę drewna, wydobywa jego niepowtarzalny rysunek (nie ma wszak na świecie dwóch jednakowych desek). Podłoga olejowana jest mniej śliska od swojego lakierowanego odpowiednika. W razie potrzeby renowacji fragmentu podłogi, nie musimy uciekać się do cyklinowania całości, tak, jak często ma to miejsce w przypadku podłóg lakierowanych. Wystarczy jedynie zeszlifować uszkodzony fragment za pomocą papieru ściernego, a następnie nałożyć warstwę oleju.

Sporą zaletą podłogi olejowanej są jej właściwości antystatyczne. Mówiąc wprost – podłoga taka nie przyciąga kurzu. Z drugiej jednak strony, narażone są one dużo bardziej na różnego rodzaju zabrudzenia, które z kolei nie stanowią problemu, jeśli wybierzemy podłogę lakierowaną.

Podłogi lakierowane to przede wszystkim łatwiejsza, mniej czasochłonna i kosztowna konserwacja i utrzymanie w czystości. Po drugie, ewentualna renowacja podłogi lakierowanej to perspektywa kilku lat od momentu pomalowania. W tej kategorii, lakier zdecydowanie wygrywa z olejem. Jeśli dodamy do tego możliwość uzyskania powierzchni błyszczącej, półmatowej, satynowej, matowej, eksponującej słoje drewna lub zmieniającej ich barwę – zobaczymy, dlaczego podłoga lakierowana jest tak popularnym rozwiązaniem.

Oczywiście podłogi lakierowane mają także wady. Przede wszystkim należy wymienić tutaj stosunkowo małą odporność na różnego rodzaju zarysowania, których w codziennej eksploatacji nie sposób niestety uniknąć. Dla wielu minusem tego rodzaju podłóg będzie fakt, iż przyciągają one kurz. Wreszcie trzecim zarzutem w stosunku do podłóg lakierowanych jest wysoki koszt renowacji oraz brak możliwości naprawy jedynie uszkodzonego fragmentu podłogi.

Jaką zatem podłogę wybrać? Jak widać w powyższym artykule, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi…

Udostępnij znajomym
Nie wiesz, które produkty sprawdzą się w Twoim domu?

Zapisz się do newslettera, i bądź na bieżąco z naszymi produktami, promocjami i radami!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.