Podłoga i konieczność nawilżania powietrza

Wilgotność powietrza w mieszkaniu to kwestia niezwykle istotna nie tylko z punktu widzenia codziennego komfortu osób znajdujących się w danym pomieszczeniu. Równie ważna jest ona dla prawidłowego „funkcjonowania” drewnianej podłogi. Dlaczego? O tym w poniższym artykule.

Zbyt duża wilgotność zimą w mieszkaniu może być szkodliwa dla osób cierpiących na jeden z najczęstszych przypadków alergii – uczulenie na roztocza (w konkretnie ich odchody). Jednak pójście zbyt mocno w drugą stronę i zafundowanie sobie powietrza zbyt suchego, o zbyt małej wilgotności, jest również niekorzystne, ponieważ przyczyniamy się w ten sposób do wysuszania naszych błon śluzowych, a w efekcie narażamy się na nawracające zachorowania. Tak więc już na tym przykładzie widać, że również w kwestii wilgotności w mieszkaniu musimy szukać złotego środka.

podloga-nawilzanie-powietrza.jpg

Wydawać by się mogło, że tak twardy i odporny materiał, jakim jest drewno stosowane do wyrobu desek podłogowych, powinno być o niebo bardziej wytrzymałe na działanie wilgoci / jej braku, od naszych śluzówek. Tymczasem okazuje się, że materiał ten z zasady nie lubi wahań w żadną stronę. Zarówno nadmierna wilgoć w pomieszczeniu, jak i jej spadek poniżej poziomu około 45% mogą się dla naszej podłogi skończyć niezbyt szczęśliwie (np. odkształceniami, powstawaniem szpar między deskami itp.).

Niektórzy być może pamiętają różnego rodzaju „wynalazki”, których celem było osiągnięcie idealnego poziomu wilgotności w mieszkaniu. Mamy tutaj na myśli rozmaite pojemniki wypełnione wodą, które ozdabiały grzejniki albo też wilgotne ręczniki wieszane raz po raz, ponieważ wysychały na potęgę.

Metody te były nie tylko mało estetyczne, ale przede wszystkim nie do końca skuteczne. Na szczęście postęp technologiczny dotarł także tutaj i dziś możemy walczyć z wahaniami wilgotności za pomocą profesjonalnych odświeżaczy powietrza. Ich działanie polega nie tylko na nawilżaniu powietrza, lecz również na jego oczyszczaniu, przy czym urządzenia te stale monitorują poziom nawilżenia, w związku z czym nie musimy obawiać się o to, że nasze mieszkanie będzie za bardzo lub za mało nawilżone. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju urządzeń zyska nie tylko nasze zdrowie, lecz również nasza drewniana podłoga.

Udostępnij znajomym
Nie wiesz, które produkty sprawdzą się w Twoim domu?

Zapisz się do newslettera, i bądź na bieżąco z naszymi produktami, promocjami i radami!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.