Podłoga – ciemna czy jasna? Jak wybrać kolor podłogi?

Podobno mężczyźni rozróżniają tylko dwa kolory: ładny i brzydki. Do tej listy można jednak bez przeszkód dodać jeszcze dwa: jasny i ciemny. I właśnie tymi dwoma rodzajami podłóg zajmiemy się w niniejszym artykule.

Czy kolor podłogi ma znaczenie? Zdecydowanie tak. Zwłaszcza, że podłoga raz położona, będzie cieszyć nasze oko (lub szpecić całe pomieszczenie) przez wiele długich lat. Wydaje się, że wraz ze wzrostem popularności stylu skandynawskiego, który kładzie nacisk na barwy zbliżone do bieli, jasne podłogi zwyciężą w tej rywalizacji jako bardziej modne. Jednak podłogi ciemne wcale nie stoją tutaj na straconej pozycji.

Jasna podłoga

Jasna podłoga to rozwiązanie z gatunku tych bezpiecznych. Atutem jasnej podłogi jest to, że wspaniale powiększa wizualnie każde pomieszczenie. W sytuacji, gdy większość z nas mieszka raczej w zbyt małych niż zbyt dużych mieszkaniach – jest to rzecz nie do przecenienia.

Po drugie, jasne podłogi współgrają z niemal każdym stylem aranżacji wnętrz, od klasycznego, poprzez skandynawski, aż po skrajnie minimalistyczny czy wręcz industrialny. Podłoga taka zalecana jest do małych i ciemnych pomieszczeń, ponieważ bez trudu powiększy i rozjaśni je optycznie.

Jeśli chodzi o meble na jasnej podłodze, świetnie sprawdzą się na niej meble nowoczesne o barwach delikatnych (różniących się jednak od koloru samej podłogi). Meble ciemne będą doskonale widoczne, powinniśmy jednak starać się, by nie były zbyt masywne, a przez to przytłaczające, lecz raczej lekkie i na swój sposób ażurowe.

 

L0223-01763_Interior01.jpg

 

Ciemna podłoga 

Ciemna podłoga to trochę wyższa szkoła jazdy. Zaletą ciemnych podłóg jest między innymi to, że dodają one pomieszczeniu ciepła i swego rodzaju przytulności. Jak łatwo się domyślić, ciemna podłoga pomniejsza i przyciemnia pomieszczenie, dlatego też idealnie sprawdzi się ona w miejscach o sporym metrażu. Ciemna podłoga to najczęściej drewno egzotyczne, które samo w sobie jest już synonimem luksusu (podłogi z tego rodzaju drewna są droższe od „krajowych” odpowiedników). Dlatego też podłogi takie świetnie „czują się” w towarzystwie luksusu, szlachetnych materiałów i przedmiotów obdarzonych wysokim połyskiem.

Do ciemnej podłogi pasować będą jasne ściany (jasne kolory, ale nie czysta biel zderzona z bardzo ciemną podłogą). 

Udostępnij znajomym
Nie wiesz, które produkty sprawdzą się w Twoim domu?

Zapisz się do newslettera, i bądź na bieżąco z naszymi produktami, promocjami i radami!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.