Najnowszy trend? Podłogi... postarzane!

Jeszcze nie tak dawno, sama myśl o celowym postarzaniu różnego rodzaju nowych przedmiotów, na przykład mebli, zakrawała na żart. Na topie było posiadanie najnowszych modeli absolutnie wszystkiego. Świat pędził naprzód i nikt nie chciał się oglądać na to, co już było..

Kiedy minęła ta „gorączka”, okazało się, że nie wszystko złoto, co się świeci. Rozpoczął się trwający do dziś boom na postarzane meble, przedmioty codziennego użytku, a nawet podłogi. Równocześnie do głosu doszły dwa ważne trendy: po pierwsze, do łask zaczęły wracać gatunki rodzime, osłabiając nieco silną pozycję drewna egzotycznego. Po drugie, klienci zaczęli doceniać podłogi wykonane z elementów o dużych rozmiarach: w miejsce klepek zaczęły pojawiać się deski.

Jednak dość szybko okazało się, że dla wielu „zwykłe drewno”, choć w stu procentach naturalne – to za mało. Kolejnym krokiem stała się więc stylizacja drewna, określana także jako jego postarzanie. Chodziło o takie potraktowanie współczesnego drewna, by imitowało materiał sprzed dziesiątek, a nawet setek lat. W grę wchodzi więc zarówno ingerencja mechaniczna w strukturę drewna (np. heblowanie), jak i chemiczna.

Z pewnością nie byłoby tak dużej popularności podłóg postarzanych, gdyby nie przedefiniowanie myślenia o samych podłogach. Z elementów pełniących rolę przede wszystkim użytkowe, stały się one niezwykle istotnym nośnikiem funkcji dekoracyjnej. Inną kwestią było również to, że podłogi takie cechują się sporą niepowtarzalnością i różnorodnością. Są zupełnie inne od paneli z fabrycznie nałożoną, idealną i powtarzalną do znudzenia fakturą drewna.

 

U1157_Interior01.jpg

 

Co ciekawe, choć na pierwszy rzut oka postarzana podłoga wydaje się być przypisana do wnętrz takich jak mieszkania w starych kamienicach, to nierzadko deski takie lądują w pomieszczeniach utrzymanych w jak najbardziej nowoczesnym stylu, tworząc przy tym zdecydowanie nietuzinkowy efekt.

Warto na koniec wspomnieć o jeszcze jednej cesze drewna postarzanego. Jest nią wytrzymałość na warunki zewnętrzne, która w żaden sposób nie odbiega od „normalnych” desek podłogowych, ponieważ w obu przypadkach materiałem jest nowe (acz starannie wysuszone i sezonowane) drewno. Dzięki temu możemy cieszyć się wyglądem starej, szlachetnie spatynowanej podłogi przez wiele długich lat.

Udostępnij znajomym
Nie wiesz, które produkty sprawdzą się w Twoim domu?

Zapisz się do newslettera, i bądź na bieżąco z naszymi produktami, promocjami i radami!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.