Klasy ścieralności paneli, czyli od AC1 do AC5

Podłoga to ta część każdego mieszkania, która najbardziej narażona jest na uszkodzenie podczas codziennego użytkowania. Dlatego też producenci laminowanych paneli podłogowych podają na opakowaniach oznaczenie klasy ścieralności desek. Innymi słowy podpowiadają, które panele są z natury delikatniejsze, a które są „gotowe na wszystko” i niegroźne im nawet najbardziej brutalne traktowanie.

Zasada jest w tym przypadku niezwykle prosta i intuicyjna. Jeśli zależy nam, by nasza podłoga była naprawdę trwała i cieszyła oko przez wiele lat – musimy poszukać paneli o jak najwyższej klasie ścieralności. Deski takie będą zużywały się dużo wolniej, co oznacza, że z ich wymianą będziemy mogli czekać i czekać i czekać...

 

Na temat klas AC1 i AC2 wspominamy jedynie z kronikarskiego obowiązku, ponieważ panele o tym oznaczeniu praktycznie „nie występują w przyrodzie”. Kolejne klasy pomagają określić, w którym z pomieszczeń powinny znaleźć się dane panele. Jeśli układamy podłogę w sypialni, siłą rzeczy powinniśmy poszukać desek o niższej klasie ścieralności, ponieważ podłoga w tej części mieszkania nie jest narażona na intensywne użytkowanie. Analogicznie, aranżując korytarz lub pokój dzienny, wybierzmy panele laminowane o możliwie wysokiej klasie ścieralności.

 

Dąb Taverna, 6428.jpg

 

Generalnie, najczęściej spotykaną klasą jest AC4, choć na rynku istnieją również klasy AC3 i AC5. Przy okazji, warto wspomnieć o klasie AC6, która, jak łatwo się domyślić, jest najodporniejsza i w związku z tym przyporządkowana jest do pomieszczeń użyteczności publicznej.

 

Jak kategoryzuje się panele pod kątem ścieralności? Badanie deski polega na ścieraniu maszynowym warstwy dekoracyjnej paneli. Im więcej obrotów urządzenia wytrzyma deska, tym wyższą klasę ścieralności otrzyma.

 

Na koniec mała uwaga: omawiany parametr jest jedynie jednym z wielu czynników, które mają wpływa na jakość, a co za tym idzie – na końcową cenę panela. Równie ważne jest tutaj pochodzenie produktu. Jeśli za jego powstaniem stoi renomowany producent o długoletnim stażu na rynku – możemy spać spokojnie.

 

Dąb czysty charakterystyczny.jpg

 

 

Udostępnij znajomym
Nie wiesz, które produkty sprawdzą się w Twoim domu?

Zapisz się do newslettera, i bądź na bieżąco z naszymi produktami, promocjami i radami!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.