Jak dobrać podłogę do jasnych mebli

Wybór podłogi, czy tego chcemy czy nie, to decyzja na długie lata. Jeśli jesteśmy fanami jasnych mebli, warto przed położeniem podłogi zastanowić się, czy będzie ona harmonizować z pozostałą częścią aranżacji danego wnętrza. Do wyboru mamy tutaj trzy główne strategie: meble nawiązujące barwą do odcienia podłogi, meble kontrastujące z podłogą lub meble na tle różnobarwnej podłogi.

Jeśli należysz do osób, które kochają meble z drewna brzozowego, sosnowego czy olchowego, pomyśl o podłodze nawiązującej kolorystycznie i fakturowo (typ usłojenia drewna). Nawiązanie to powinno być raczej subtelne – różnice nie powinny przekraczać kilku tonów (to oczywiście miara czysto subiektywna). Ważne także, by nie wprowadzać zbyt dużej liczby gatunków drewna, które mogłyby spowodować niepotrzebny chaos. Jasne meble mogą oczywiście stanowić kontrapunkt do ciemnej podłogi, w której jednak występują jasne listwy przyścienne jako element spinający całość kolorystycznie. Interesującym rozwiązaniem jest także zupełnie biała podłoga. To wyraźny ukłon w stronę stylu skandynawskiego. W pewnych przypadkach jednak taka decyzja (wszystko w bardzo jasnych barwach) może wykreować efekt sterylności, a nawet swego rodzaju nie przyjazności i chłodnej surowości emanującej z pomieszczenia.

 

Jak-dobrać-podłogę-do-jasnych-mebli.jpg

Ciekawym efektem jest kontrastowe zestawienie jasnych mebli z ciemną podłogą. Ta ostatnia staje się wówczas swego rodzaju sceną, na której rolę pierwszych skrzypiec odgrywają pozostałe elementy wyposażenia, w tym głównie właśnie meble. Warto zderzyć tutaj nie tylko barwę, lecz także strukturę drewna: wyraźne słoje podłogi skontrastować z niemal niewidocznym rysunkiem desek podłogowych (lub odwrotnie). Zaletą tak silnego kontrastu barw jest znakomite wyeksponowanie walorów mebli. Jeśli dodatkowo meble te są lekkie i ażurowe – efekt wizualny będzie nad wyraz elegancki i dystyngowany – w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Ostatnią, niezwykle interesującą strategią jest podłoga o różnobarwnej powierzchni i strukturze. Jasne meble jednak mogą w tak utrzymanych aranżacjach zupełnie przejść na drugi plan. Oczywiście takie postawienie sprawy może być również atutem. Świetnie sprawdzi się wtedy, gdy zechcemy urządzić pokój dziecięcy przy pomocy mebli o kolorach jasnych lub zupełnie neutralnych. Wówczas to nasza wielobarwna podłoga będzie działać na malucha niezwykle inspirująco, zachęcając go do twórczej zabawy

Udostępnij znajomym
Nie wiesz, które produkty sprawdzą się w Twoim domu?

Zapisz się do newslettera, i bądź na bieżąco z naszymi produktami, promocjami i radami!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.