Drzwi przesuwne i składane – czy sprawdzą się w małym mieszkaniu?

W dzisiejszych czasach małe mieszkania są już normą. Wraz z nimi pojawiają się problemy z aranżacją wnętrz, w tym z wyborem drzwi. W takich przypadkach drzwi przesuwne i składane stanowią doskonałe rozwiązanie, pozwalając zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu. W tym artykule omówimy wady i zalety drzwi przesuwnych i składanych oraz podpowiemy, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru drzwi do małego mieszkania.

Zalety i wady drzwi przesuwnych:

Zalety drzwi przesuwnych
Drzwi przesuwne pozwalają zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu, co jest szczególnie ważne w małych mieszkaniach. Mogą być stosowane zarówno jako drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Drzwi tego typu są łatwe w obsłudze, nie wymagają wiele miejsca do otwarcia i są ciche podczas użytkowania. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, szkło lub metal, co pozwala na dostosowanie do indywidualnych potrzeb.

Wady drzwi przesuwnych
Drzwi przesuwne wymagają specjalnego systemu prowadzenia, co może zwiększyć ich koszt w porównaniu do tradycyjnych drzwi. Montaż drzwi przesuwnych jest skomplikowany i wymaga profesjonalnego wykonania, co może przyczynić się do dodatkowych kosztów. W przypadku drzwi zewnętrznych drzwi przesuwne mogą być mniej bezpieczne niż tradycyjne drzwi.

 

PRZESUWNE1.png

 

Zalety i wady drzwi składanych:

Zalety drzwi składanych
Drzwi składane pozwalają zaoszczędzić miejsce, ponieważ nie wymagają dużo miejsca do otwarcia. Mogą być stosowane zarówno jako drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Drzwi składane są łatwe w obsłudze i wygodne w użytkowaniu. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, szkło lub metal, co pozwala na dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Drzwi składane są także stosunkowo łatwe w montażu, dzięki czemu mogą być zainstalowane bez dodatkowych kosztów.

Wady drzwi składanych
Drzwi składane wymagają specjalnego systemu prowadzenia, co może zwiększyć ich koszt w porównaniu do tradycyjnych drzwi. W przypadku drzwi zewnętrznych drzwi składane mogą być mniej bezpieczne niż tradycyjne drzwi. Ponadto drzwi składane wymagają pewnej przestrzeni, aby móc się swobodnie składać, co może stanowić problem w przypadku bardzo małych pomieszczeń.

 

SKŁADANE.png

 

Czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze drzwi do małego mieszkania:

Rozmiar drzwi
Przy wyborze drzwi do małego mieszkania bardzo ważnym czynnikiem jest rozmiar drzwi. Drzwi przesuwne i drzwi składane pozwalają zaoszczędzić miejsce, ale trzeba upewnić się, że mają odpowiedni rozmiar i będą idealnie pasować do otworu drzwiowego. Przed zakupem drzwi należy dokładnie zmierzyć otwór drzwiowy i porównać wymiary z dostępnymi rozmiarami drzwi.

Montaż
Montaż drzwi przesuwnych i drzwi składanych jest bardziej skomplikowany niż w przypadku tradycyjnych drzwi, co może wpłynąć na koszt instalacji. Warto zwrócić uwagę na to, czy producent oferuje profesjonalny montaż drzwi i jaka jest cena tej usługi. W przypadku drzwi zewnętrznych należy upewnić się, że drzwi są odpowiednio zabezpieczone przed włamaniem.

Styl drzwi
Styl drzwi powinien być dopasowany do stylu całego mieszkania. W przypadku małych mieszkań warto wybierać drzwi o prostym, minimalistycznym designie, które będą pasować do każdego wnętrza. Ważne jest także, aby drzwi były dopasowane kolorystycznie do pozostałych elementów wystroju mieszkania.

Wykończenie
Wykończenie drzwi powinno być trwałe i estetyczne. Drewniane drzwi mogą być malowane lub lakierowane, a drzwi z metalu mogą być pokryte farbą proszkową. Ważne jest także, aby wykończenie drzwi było odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe w utrzymaniu czystości.

Otwieranie drzwi
Otwieranie drzwi przesuwnych i składanych jest znacznie prostsze niż w przypadku tradycyjnych drzwi, ale trzeba pamiętać o pewnych kwestiach. Drzwi przesuwne wymagają prowadnic, które muszą być dobrze umieszczone, aby drzwi działały prawidłowo. Natomiast drzwi składane wymagają pewnej przestrzeni, aby móc się swobodnie składać. Trzeba upewnić się, że pomieszczenie, w którym będą zamontowane, ma odpowiednią przestrzeń, aby drzwi mogły działać prawidłowo.

 

PRZESUWNE.png

 

Podsumowanie

Podsumowując, drzwi przesuwne i drzwi składane to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić miejsce w małych mieszkaniach, a jednocześnie cenią sobie funkcjonalność i estetykę. Warto jednak pamiętać o pewnych czynnikach, takich jak koszt, montaż i styl drzwi, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. 

Udostępnij znajomym
Nie wiesz, które produkty sprawdzą się w Twoim domu?

Zapisz się do newslettera, i bądź na bieżąco z naszymi produktami, promocjami i radami!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.