15 wskazówek dotyczących doboru koloru drzwi do wnętrza

Jak dobrać kolor drzwi do wnętrza?
 

Drzwi są jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrza, a ich kolor ma duże znaczenie dla ostatecznego wyglądu pomieszczenia. Dobór koloru drzwi do wnętrza może być trudnym zadaniem, ale w tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji.

1. Styl wnętrza
 

Przy wyborze koloru drzwi warto zwrócić uwagę na styl wnętrza. Jeśli Twoje mieszkanie jest urządzone w stylu skandynawskim, najlepiej wybrać jasne drzwi o minimalistycznym wzornictwie. Natomiast w przypadku klasycznego wystroju wnętrza, warto rozważyć wybór ciemniejszego koloru drzwi, które będą dobrze komponować się z cięższymi meblami.

2. Kolor ścian
 

Kolor drzwi powinien również pasować do koloru ścian. Jeśli Twoje ściany są jasne, możesz postawić na kontrast i wybrać ciemniejsze drzwi, np. w odcieniach szarości lub czerni. Natomiast jeśli Twoje ściany są już w ciemnych kolorach, warto postawić na jasne drzwi, które rozjaśnią pomieszczenie.

3. Odcień drewna
 

Jeśli zdecydujesz się na drzwi drewniane, warto zwrócić uwagę na ich odcień. Jeśli podłoga jest jasna, lepiej wybrać drzwi w odcieniach naturalnego drewna, a w przypadku ciemnej podłogi, postawić na ciemniejsze drzwi.

4. Kolor mebli
 

Kolor drzwi do wnętrza powinien harmonijnie łączyć się z kolorem mebli. Jeśli Twoje meble są ciemne, warto wybrać drzwi w podobnej kolorystyce, np. w kolorze wenge. Natomiast jeśli masz jasne meble, lepiej postawić na jasne drzwi.

 

DRZWI WEW.7.png

 

5. Duże przeszklenia
 

Jeśli Twoje drzwi posiadają duże przeszklenia, warto wybrać jasny kolor  drzwi, który będzie wpuszczać więcej światła do pomieszczenia. Jasne drzwi sprawią, że wnętrze będzie wyglądało bardziej przestronnie.

6. Kolor okien
 

Kolor drzwi do wnętrza powinien również pasować do koloru okien. Jeśli Twoje okna są w ciemnych kolorach, warto postawić na ciemniejsze drzwi. Natomiast w przypadku jasnych okien, lepiej wybrać jasne drzwi.

7. Oświetlenie
 

Przy wyborze koloru drzwi warto zwrócić uwagę na oświetlenie pomieszczenia. Jeśli pomieszczenie jest słabo oświetlone, lepiej postawić na jasne drzwi, które odbiją światło i rozjaśnią pomieszczenie. W przypadku mocnego oświetlenia można zdecydować się na ciemniejszy kolor drzwi, które nie będą przytłaczać przestrzeni.

8. Wzornictwo drzwi
 

Wybierając kolor drzwi, warto również zwrócić uwagę na ich wzornictwo. Jeśli drzwi posiadają ozdobne elementy, lepiej wybrać jasne kolory, które pozwolą na podkreślenie ich piękna. Natomiast w przypadku prostych drzwi, można postawić na ciemniejsze kolory, które będą stanowić ciekawy kontrast.

 

Drzwi wewnętrzne.jpg

 

9. Funkcjonalność drzwi
 

Przy wyborze koloru drzwi warto również zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Jeśli drzwi prowadzą do pomieszczenia, w którym spędzasz dużo czasu, warto wybrać kolor, który będzie dobrze się komponował z resztą wnętrza. 

10. Kontrast kolorystyczny
 

Jeśli szukasz interesującego pomysłu na wykończenie wnętrza, warto postawić na kontrast. Można wybrać drzwi w zupełnie odmiennym kolorze niż reszta wnętrza, co sprawi, że będą one stanowiły interesujący akcent.

11. Trendy w wystroju wnętrz
 

Przy wyborze koloru drzwi do wnętrza warto zwrócić uwagę na trendy w wystroju wnętrz. W ostatnim czasie modne są jasne kolory drzwi, które pasują do minimalistycznego i nowoczesnego wystroju. Natomiast ciemne kolory drzwi nadają pomieszczeniu elegancki charakter.

12. Własne preferencje
 

Przy wyborze koloru drzwi do wnętrza warto również kierować się własnymi preferencjami. Jeśli nie czujesz się dobrze w pomieszczeniu urządzonym w ciemnych kolorach, lepiej postawić na jasne drzwi, które sprawią, że będziesz czuć się bardziej komfortowo.

13. Kolor drzwi a kolor sufitu
 

Przy wyborze koloru drzwi do wnętrza warto również zwrócić uwagę na kolor sufitu. Jeśli sufit jest jasny, lepiej wybrać ciemniejsze drzwi, które będą stanowić interesujący kontrast. Natomiast w przypadku ciemnego sufitu, lepiej postawić na jasne drzwi, które rozjaśnią pomieszczenie.

14. Kolor drzwi a kolor podłogi
 

Kolor drzwi do wnętrza powinien harmonijnie łączyć się również z kolorem podłogi. Jeśli podłoga jest ciemna, warto wybrać jasne drzwi, które rozjaśnią pomieszczenie. Natomiast w przypadku jasnej podłogi, lepiej postawić na ciemniejsze drzwi, które będą stanowiły ciekawy kontrast.

15. Wypróbowanie różnych opcji
 

Ostatecznie, dobór koloru drzwi do wnętrza jest kwestią indywidualną i warto wypróbować różne opcje, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie. Można skorzystać z wirtualnych projektów wnętrz, które pozwolą zobaczyć, jak dany kolor drzwi będzie wyglądał w konkretnym pomieszczeniu.

 

DRZWI WEW.14.png

 

Podsumowanie

Dobór koloru drzwi do wnętrza to ważny element aranżacji, który wpływa na ostateczny efekt wizualny pomieszczenia. Dlatego warto poświęcić czas na dokładne przemyślenie i wybór odpowiedniego koloru. Zwrócenie uwagi na kilka czynników, takich jak styl wnętrza, kolor ścian, podłogi, mebli, okien czy oświetlenia, pozwoli na dokonanie właściwego wyboru. Pamiętajmy, że drzwi to inwestycja na wiele lat, dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości produkt, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Wszystkie powyższe wskazówki pozwolą na wybór koloru drzwi, który będzie się doskonale komponował z wnętrzem i doda mu charakteru. 

Udostępnij znajomym
Nie wiesz, które produkty sprawdzą się w Twoim domu?

Zapisz się do newslettera, i bądź na bieżąco z naszymi produktami, promocjami i radami!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.