Wnętrze w kolorze białym – jak dobrać podłogę?

O AUTORZE
Robert Łyczak
Specjalista ds. sprzedaży todom.pl

Kolor biały to barwa niezwykle uniwersalna. Wykorzystywana jest we wnętrzach utrzymanych w różnych stylach: od klasycznego, poprzez minimalistyczny aż po szalenie popularny w naszym kraju – skandynawski.

Jednak uniwersalność to nie jedyna zaleta bieli. Kto wie, czy istotniejszym atutem nie jest zdolność tego koloru do zgodnego współdziałania zarówno z innymi barwami, jak i całą paletą różnego rodzaju materiałów wykończeniowych, z drewnem na czele.

Popularność bieli kryje się w jej „skromności”. Kolor ten nie narzuca się nikomu, jest synonimem czystości, spokoju i umiarkowania. Biel zaczyna ożywać i prezentować swoje walory dopiero w towarzystwie innych materiałów. Jeśli zadbamy o właściwe ich zestawienie, wówczas kolor ten straci swój nieco chłodny i zdystansowany charakter.

Na pewno jedną z największych zalet bieli jest jej uniwersalność, która sprawia, że we wnętrzach zdominowanych przez ten kolor mamy więcej swobody w zakresie aranżacji przestrzeni, niż mielibyśmy w przypadku innych barw. Biel jest swego rodzaju tłem, areną, na której mogą prezentować swe wdzięki pozostałe elementy wyposażenia naszego mieszkania.

Jeśli chodzi o podłogę, urządzając pomieszczenie w stylu skandynawskim, warto postawić na podłogę wykonaną lub (ewentualnie) imitującą drewno. Przy czym trzeba dodać, że zdecydowanie lepszy efekt osiągniemy, jeśli zadbamy o kontrastowe zestawienie: ciemne drewno – biel ścian. Nawiasem mówiąc, ciekawym efektem będzie podłoga sztucznie postarzana lub olejowana. Generalnie jednak jasne gatunki drewna będą powodowały efekt zlewania się ich z otoczeniem. Najbezpieczniej będzie zatem użyć drewna w barwach należących do palety brązów. Inne kolory, zwłaszcza czerwienie lub charakterystyczne dla gatunków egzotycznych, będą we wnętrzach skandynawskich powodowały aranżacyjny dysonans.

Jeżeli jednak mimo to chcemy, by w naszym mieszkaniu biel dominowała również na podłodze, warto pokusić się o jej bielenie przy pomocy specjalistycznego wosku. Efekt białych ścian i jasnej podłogi sprawi, że całe pomieszczenie stanie się wizualnie jaśniejsze i zdecydowanie większe.