Sposoby wykończenia podłóg

O AUTORZE
Robert Łyczak
Specjalista ds. sprzedaży todom.pl

Podłogi drewniane, choć wykonane właściwie z tego samego materiału, mogą różnić się wyglądem. I wcale nie chodzi tutaj o różny gatunek drewna. Wszystko zależy od ich wykończenia, a ściślej mówiąc - od preparatu wykorzystanego do zabezpieczenia powierzchni podłogi drewnianej. Warto jednak mieć świadomość ...

że wybór preparatu wykończającego uzależniony jest od wielu czynników. Ma on wpływ przede wszystkim na częstotliwość konserwacji oraz koszt przeprowadzenia renowacji podłogi z drewna. Jakie są więc możliwości, z uwzględnieniem ich wad i zalet?

Lakierowanie

To jedna z najczęściej stosowanych metod wykończenia podłogi drewnianej. Powstała w ten sposób powłoka zabezpiecza deski przed uszkodzeniami mechanicznymi, nadając im jeszcze większą trwałość. Zaletą takiego rozwiązania jest więc to, że podłoga lakierowana właściwie nie starzeje się tak szybko. Ponadto lakier pozwala na zachowanie naturalnej barwy drewna, a jednocześnie na wyeksponowanie usłojenia. Dzięki temu podłoga drewniana charakteryzuje się jeszcze większymi walorami estetycznymi.

W przypadku lakierowania, istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego lakieru. Wszystko zależne jest od gatunku drewna, z jakiego wykonana jest podłoga. I tak:

  • do podłóg z drzew liściastych najlepsze będą lakiery elastyczne (np. poliuretanowe, uretanowo-alidikowe), które są odporne na powstawanie pęknięć w trakcie pracy drewna,
  •  w przypadku podłóg z drzew iglastych najlepsze będą lakiery m.in. lakiery alkidowe, uretanowe oraz uretano-alkidowe,
  • do podłóg z drewna egzotycznego polecane są lakiery każdego typu; wcześniej jednak trzeba zneutralizować olejki eteryczne specjalnym preparatem.

Podłoga lakierowana posiada wiele zalet. Jednakże w przypadku drobnych usterek, nie istnieje możliwość punktowej naprawy. Koniecznością jest więc cyklinowanie całości.

Olejowanie

Jest to metoda wykończenia podłogi, która zyskuje na popularności. Na jej korzyść przemawia naturalny wygląd oraz zachowanie naturalnego zapachu. Z uwagi na to, że wszelkie zarysowania są mało widoczne, nadaje się do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu.

Odstraszać może jednak fakt, że na początku konserwacji wymaga ona znacznie większej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. W zamian jednak gwarantuje pełną impregnację, ponieważ nakładany systematycznie olej głęboko wnika w strukturę drewna.

Ponadto, w przeciwieństwie do podłóg lakierowanych, podłogi olejowane można naprawiać punktowo, gdy dojdzie do ich uszkodzenia.

Do olejowania podłóg wykorzystać można oleje:

  • naturalne,
  • syntetyczne,
  • transparentne,
  • z pigmentem,

 

Bejcowanie

To alternatywa dla olejowania i lakierowania. Świetnie sprawdza się w celu nadania ciemniejszego koloru jasnej podłodze.

Warto mieć świadomość, że bejca wnika głęboko w strukturę drewna, dlatego wyczuwalna będzie porowatość oraz nieregularność powierzchni. Można je jednak zlikwidować papierem ściernym bez obaw o utratę ciemnego zabarwienia. Z jednej strony jest to zaletą, z drugiej wadą – trzeba dokładnie przemyśleć czy faktycznie przyciemniana podłoga będzie pasować do aranżacji.

Dzięki różnym sposobom wykończenia drewna, ta sama podłoga może nabrać zupełnie innego charakteru.