Rodzaje warstw dekoracyjnych

O AUTORZE
Bartłomiej Kowalski
Specjalista ds. sprzedaży todom.pl

Panele są popularne już od wielu lat jako znacznie tańsza alternatywa dla drewnianej podłogi. Od czasu ich wprowadzenia na rynek technologie pozwoliły na zdecydowaną poprawę jakości, dzięki czemu dziś oferowane produkty wytrzymują długie lata, a przy okazji są też bardzo dekoracyjne i dostępne w setkach odmian.

O wyglądzie paneli decyduje warstwa dekoracyjna, która zależnie od gatunku i ceny produktów może być wykonana ze specjalnego drukowanego papieru albo laminatu. Może to być również warstwa szlachetnego drewna. Poza możliwością wyboru pomiędzy różnymi odmianami drewna, decydującymi o odcieniach i układzie czy wyrazistości słoi paneli do wyboru są również różne typy pod względem strukturalnym. Po długim okresie dostępności jedynie paneli o gładkiej powierzchni, obecnie ich różnorodność obejmuje także fakturowaną powierzchnię, dzięki czemu są znacznie bardziej naturalne.

Wśród najpopularniejszych należą:

  • struktura drewna – nazywana też niekiedy strukturą synchroniczną polega głównie na tworzeniu poprzez wytłaczanie w procesie produkcji specjalnych rowków w warstwie dekoracyjnej. Dzięki takiej powierzchni podczas dotyku odnosi się wrażenie, że jest to prawdziwa deska, a nie panel. Dla niedoświadczonego obserwatora różnica bywa niemal nie do zauważenia.
  • struktura drewna z połyskiem – powierzchnia wykonywana jest podobnie, jak w warstwie struktury drewna, ale zostaje wzbogacona dodatkowo za pomocą specjalnej techniki w aksamitny połysk, który przypomina nieco podłogi lakierowane.
  • struktura authentic – jest najbardziej zbliżona wyglądem i kompozycją wgłębień do prawdziwego drewna. Poza pionowymi, układającymi się wzdłuż paneli rowkami wzbogacono ją dodatkowo o fakturę słojów, która w połączeniu z rysunkiem wzoru idealnie odwzorowuje drewno.
  • struktura heblowanej deski – jedna z bardziej gładkich faktur, zachowuje delikatne prążkowanie charakterystyczne dla prawdziwych desek, lecz wygładzone przez heblowanie.
  • struktura olejowana – matowa struktura powierzchni, która przypomina do złudzenia deskę nacierana olejem.
  • struktura kamienia – warstwa nieco chropowata przypominająca powierzchnię płytek podłogowych wykonanych z trawertynu, granitu czy piaskowca. Dodatek odpowiedniego wzoru dekoru w dziesiątkach odmian kolorystycznych oraz kształt paneli pozwalają na stworzenie idealnej imitacji kamiennych płytek podłogowych.
  • V- fuga – jest nie tylko strukturalną warstwą paneli, co wykończeniem ich krawędzi poprzez fazowanie pod odpowiednim kątem, dzięki czemu po złożeniu podłogi panele nie przylegają ściśle do siebie, lecz tworzą v-kształtne rowki na spojeniach.
  • struktura z chromem – warstwa wzbogacona opiłkami metalu wywołującymi efekt połysku i migotania przy zmiennym oświetleniu.

Strukturę paneli tworzy się w specjalnej przeźroczystej warstwie ochronnej nakładanej na laminat. Zazwyczaj jest to żywica epoksydowa, która dzięki swojej przeźroczystości nie zaciera zasadniczego wzoru dekoru, a jedynie urozmaica go i wzbogaca realistyczną fakturą.