Rodzaje powierzchni podłóg

O AUTORZE
Robert Fetraś
Specjalista ds. sprzedaży todom.pl

Podłogi drewniane należą nie tylko do bardzo trwałych, ale też niezwykle pięknych elementów dekoracyjnych, idealnie komponujących się zarówno z nowoczesnym wnętrzem, jak i z wystrojem ...

rustykalnym. Producenci drewnianych podłóg proponują wiele różnych odmian drewna – od tych klasycznych polskich – jak dąb czy jesion, po egzotyczne odmiany o niezwykle interesującej intensywnej kolorystyce.

Wybieranie parkietu czy podłogi z desek do własnego mieszkania to nie tylko konieczność zdecydowania o kolorze, ale również o klasie selekcji, czyli jednolitości wybarwienia desek oraz o fakturze. Niewiele osób decydując się na drewno we własnym domu wie, że do wyboru mają nie tylko wygląd, ale też sposób wykończenia powierzchni, który nadaje deskom charakteru retro albo bardzo nowoczesnego. Może to być dodatkowym czynnikiem wpływającym na kompozycję całego wystroju wnętrza.

Wśród dostępnych w ofercie handlowej podłóg drewnianych można znaleźć cztery typy wykończenia powierzchni.

  • Powierzchnia gładka – taki rodzaj wykończenia powstaje w wyniku polerowania drewna. Przy zachowaniu rysunku deski mają też idealną gładkość, są pozbawione faktury. Drewno o gładkiej powierzchni polakierowane to typowy element wystroju nowoczesnych wnętrz. Jest ono też łatwiejsze do utrzymania w czystości, choć mniej dekoracyjne.
  • Powierzchnia szczotkowana – jest to jedna z metod postarzania drewna. Jej wykonanie polega na przeszlifowaniu wierzchniej warstwy desek specjalną szeroką drucianą szczotką zakładaną na szlifierkę. Szybkie obroty szlifierki sprawiają, że miękkie części deski wycierają się, a pozostają jedynie sztywne i odporne na działanie szczotki prążki. Powstająca w ten sposób faktura jest bardzo zbliżona do naturalnego, nieco zużytego drewna. Drewno szczotkowane świetnie sprawdza się we wnętrzach rustykalnych. Można je zabezpieczać lakierem lub olejować.
  • Powierzchnia heblowana – jest to imitacja drewna przygotowywanego ręcznie za pomocą hebla. Takie wykończenie sprawia, że deska nie jest idealnie równa, ale ma charakterystyczne fale zazwyczaj zostawiane przez strug. Szczególną właściwością desek o takiej powierzchni jest nierównomierne odbijanie światła, przez co stają się o wiele bardziej efektowne. Wyraźnie jest też widoczna naturalna struktura drewna.
  • Powierzchnia postarzana – deski wykończone w taki sposób pomimo swojej nowości sprawiają wrażenie, jakby były już solidnie zużyte. Efekt osiąga się poprzez stosowanie wielu różnych form kształtowania powierzchni od szczotkowania po rysowanie i naciski punktowe. Takie podłogi to idealny dodatek do starych zabytkowych wnętrz.

Poza wykończeniem samej powierzchni drewna podłogowego ciekawy efekt dekoracyjny może też tworzyć fazowanie krawędzi. Sprowadza się ono do skośnego zeszlifowania boków deski, które przestają tworzyć z powierzchnia kąt prosty. Takie deski po złożeniu podłogi tworzą charakterystyczne ozdobne rowki, dodające podłodze szlachetności.