W jaki sposób dobierać listwy do drewnianej podłogi?

O AUTORZE
Bartłomiej Kowalski
Specjalista ds. sprzedaży todom.pl

Listwy podłogowe są zwieńczeniem każdego drewnianego podłoża. Zapewniają jego perfekcyjne wykończenie, jednocześnie maskując dylatację i dodając uroku każdemu wnętrzu.

Wielu z nas, kupując deski podłogowe czy parkiet zapomina o zaopatrzeniu się w nie, co jest dużym błędem.

Listwy podłogowe są zwieńczeniem każdego drewnianego podłoża. Zapewniają jego perfekcyjne wykończenie, jednocześnie maskując dylatację i dodając uroku każdemu wnętrzu. Wielu z nas, kupując deski podłogowe czy parkiet zapomina o zaopatrzeniu się w nie, co jest dużym błędem. Koszt zakupu nie jest wysoki, zaś efekt stylistyczny jest nie do przecenienia. Jakie zatem wybrać?

Rodzaje listew przypodłogowych

Na rynku znaleźć możemy bardzo bogaty wybór przypodłogowych listew – wykonanych tak z drewna, jak i z MDF-u, czy też z aluminium oraz tworzyw sztucznych. Do podłóg drewnianych najlepiej pasują te dwa pierwsze rodzaje – prezentują się bowiem równie naturalnie, co podłoga i dobrze komponują się z całą aranżacją wnętrza.

Listwy drewniane zazwyczaj są fornirowane. I to te najlepiej sprawdzą się w domach, czy też na powierzchniach biurowych, gdzie podłoga wykonuje minimalną pracę. Listwy te można dodatkowo polakierować, by uzyskać spójne z podłogą wykończenie.

Listwy MDF, szczególnie te dobrej jakości, świetnie chronią podłogę oraz ściany przed wilgocią, dając również ciekawy efekt estetyczny. Szczególnie modne ostatnio są listwy białe.

Do czego dobrać kolor listwy przypodłogowej?

Oczywiście, to kwestia gustu. Zazwyczaj jednak stosuje się jedno z trzech rozwiązań:

  • dopasowanie listwy do koloru podłogi – optycznie ją powiększa i stanowi dla niej najlepszą klamrę,
  • dopasowanie listwy do koloru ściany – to dobre rozwiązanie, kiedy kolor podłogi i ściany nie zlewają się ze sobą, a my chcemy optycznie podwyższyć pomieszczenie,
  • dopasowanie listwy do stolarki – mając np. białe okna, można podłogę wykończyć białymi listwami, by stworzyć ciekawą przestrzenną ramę.

Unikać należy zbyt dużych kontrastów między listwą a podłogą – np. ciemnych listew do jasnej podłogi (zmniejszy to optycznie pomieszczenie).

Wysokość listwy

Listwy wysokie, między 8 a 12 cm, sprawią, że wnętrze prezentować będzie się bardzo ekskluzywnie i elegancko. Ponadto, o wiele trudniej będzie zabrudzić ścianę podczas mycia podłogi mopem. Uważajmy jednak, bo zbyt wysoka listwa może uniemożliwić całkowite dosunięcie mebli do ściany – jest to więc rozwiązanie dobre do pomieszczeń, w których sofa, fotele, czy stół zajmują bardziej centralne miejsce, a więc do salonu, czy też jadalni.

Bardzo ciekawie prezentują się także listwy „slim” – optycznie poszerzając przestrzeń i nadając jej bardziej nowoczesnego charakteru. Ich wybór jednak zaplanować trzeba przed montażem podłogi – wymagają bowiem węższej szczeliny dylatacyjnej.

Dobrze dobrana listwa podłogowa będzie doskonałą dekoracją pomieszczenia. Warto więc dokonać przemyślanego wyboru.