Jak pielęgnować podłogę?

O AUTORZE
Robert Łyczak
Specjalista ds. sprzedaży todom.pl

Podłogi drewniane cieszą się ogromną popularnością. Pięknie podkreślają charakter każdego wnętrza, a przy tym charakteryzują się wieloletnią żywotnością. Warunek jest tylko jeden - koniecznością jest odpowiednia pielęgnacja.

O czym warto pamiętać?

Oczyszczaj z piasku

Drewno nie lubi piasku, ponieważ jego niewielkie drobinki odpowiadają za powstawanie rys. Dla podłogi jest on niczym papier ścierny, który niszczy ochronną warstwę lakieru bądź oleju. I nie ma przy tym znaczenia, jakiej jakości jest Twoja podłoga.

Jeśli więc chcesz zapobiec zarysowaniu, musisz regularnie usuwać przynoszony z dworu piach. Najłatwiej zastosować wycieraczki w przedpokoju, na których osiądzie większa jego część.

Istotne znaczenie ma również zmiatanie lub odkurzanie. W tym drugim przypadku koniecznością jest zastosowanie szczotki z miękkim włosiem (niektóre modele posiadają specjalne szczotki do parkietu). Dzięki temu unikniesz zarysowania plastikową końcówką.

Nie doprowadź do zamoczenia

Poza piaskiem, podłoga drewniana nie przepada także za wodą. Przemoczenie desek może mieć bowiem zgubne skutki. Jeśli nadmierna wilgoć wniknie w podłogę, wówczas może dojść do jej pęcznienia i powstawania nieestetycznych wypaczeń. W przypadku podłóg olejowanych, woda usuwa warstwę ochronną oleju, w efekcie czego deski jeszcze bardziej narażane są na wszelkie uszkodzenia.

Nie oznacza to, że trzeba rezygnować z całkowitego nieużywania wody. Podłogi drewniane można myć, jednak odpowiednio wyżymanym mopem albo szmatką.

Podczas mycia należy dość często zmieniać wodę. Zdarzają się bowiem sytuacje, że na mopie znajdują się drobinki piasku, które dodatkowo będą powodowały ścieranie warstwy ochronnej i wnikanie wody w deski.

Jeżeli myjesz podłogę wodą pamiętaj, by na koniec wytrzeć ją do sucha.

Chroń przed zarysowaniami

Nie tylko piasek, ale i przedmioty codziennego użytku, a nawet zwierzęta mogą odpowiadać za powstawanie nieestetycznych zarysowań.

Przesuwane stoliki, krzesła obrotowe, itp. są przyczyną rys i obniżenia walorów estetycznych podłogi. Można temu zapobiec, podklejając meble specjalnymi podkładkami filcowymi.

Jeśli posiadasz zwierzęta (koty, psy), warto regularnie przycinać im pazury. Gdy są zbyt długiem mogą być przyczyną powstawania widocznych rys.

Uwaga na środki czyszczące

Aby pielęgnacja podłóg drewnianych była efektywniejsza, można zastosować specjalne środki czyszczące. Wskazane będą te z zawartością wosków czy polimerów, zaś warto zrezygnować z preparatów z zawartością gliceryny.

Należy również unikać silnych preparatów, które wykazują silne działanie drażniące na drewniane deski. Należy uważać, by środki do czyszczenia łazienek, płytek ceramicznych itd. nie wylały się na podłogę. Zawarte w ich składzie silne substancje mogą powodować uszkodzenie warstwy ochronnej.

Pielęgnacja podłóg drewnianych nie jest specjalnie wymagająca. Regularne oczyszczanie z piasku, przemywanie wodą oraz nakładanie środków ochronnych – to właściwie wszystkie czynności, które pozwalają na zachowanie walorów estetycznych desek przez długie lata.