Jaką podłogę wybrać?

O AUTORZE
Piotr Wydra
Specjalista ds. sprzedaży todom.pl

Drewniane podłogi zachwycają piękną strukturą, trwałością oraz ciepłem, które wnoszą do pomieszczenia. By jednak w pełni cieszyć się ich atutami, wybierając, zwróćmy uwagę na: typ podłogi, gatunek drewna, z którego została wykonana, czy też wzór. A oto kilka pomocnych wskazówek.

Kiedy wykańczamy wnętrze mieszkania czy domu, uwagę zwracamy przede wszystkim na  meble oraz kolor ścian. Te jednak z dużą łatwością można zmienić z biegiem lat. Podłoga zaś jest elementem, który wybieramy na długie lata – szczególnie, jeśli stawiamy na tę wykonaną z drewna. Decyzję zatem warto podjąć świadomie – mając na względzie zarówno wszystko, co związane z aranżacją wnętrza, jak i funkcjonalnością zakupionych desek podłogowych, czy parkietu. A oto krótki przegląd najważniejszych kwestii, które powinny mieć wpływ na wybór.

Po pierwsze – dobierz podłogę do typu pomieszczenia

Od tego, z jakiego drewna wykonana jest podłoga zależy zasadniczo jej twardość. Ta zaś przekłada się na wytrzymałość w trakcie eksploatacji i na efekt estetyczny. Dlatego też, inna drewniana podłoga zagościć może w pokoju dziennym, czy przedpokoju, gdzie stawiać należy na drewno twarde takie, jak np. jawor, klon, dąb, czy jesion, a inna tam, gdzie ruch jest mniejszy – a więc na przykład w sypialni. Tu pozwolić możemy sobie na drewno o średnim stopniu miękkości, jak olcha, brzoza, czy też wiśnia, a nawet na miękkie drewno drzew iglastych.

Po drugie – design

Kiedy już wiemy, jaki typ drewna nadaje się do pomieszczenia, które chcemy wypełnić drewnianą podłogą, kolejny etap to dobór kolorystyki, struktury drewna oraz jego układu. Tu wybór jest niemal niczym nieograniczony, ponieważ producenci zapewniają bardzo bogatą gamę wzorniczą. Warto pamiętać, że w zależności od tego, że podłoga ma fundamentalne znaczenie, jak chodzi o styl aranżacji wnętrza i sposób odbioru przestrzeni. Do wnętrz mniejszych wybierać warto podłoże o jednolitym charakterze, wykonane z jasnego drewna, które optycznie powiększy je i zapewni harmonijną atmosferę. Jeśli zaś marzy nam się ekskluzywny klimat i stawiamy np. na angielski, czy też włoski styl aranżacji, postawić warto na podłogi ciemne o bardziej zróżnicowanej strukturze.

Po trzecie – harmonia

By podłoga drewniana dobrze wkomponowała się w układ wnętrza, jego charakter oraz styl, należy dobrać taką, która będzie harmonijnie współgrała z nim. W praktyce oznacza to trzymanie się prostej zasady związane z umiarem. Jeśli więc salon czy sypialnia wyposażone są w bardzo ozdobne meble, znajdują się w niej tkaniny o bogatej ornamentyce, a ściany pokryte są zdobionymi wzorami tapetami, podłoga powinna kontrastować z nimi swoją delikatnością i neutralnością. Z drugiej strony zaś – gdy wnętrze jest utrzymane w nowoczesnym, oszczędnym stylu, pozwolić sobie możemy na parkiet, mozaikę, czy też deskę podłogową o bogatszej strukturze i bardziej intensywnym kolorze. Ważne, by wszystkie elementy dobrze ze sobą współgrały, tworząc niepowtarzalny efekt estetyczny.