Podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe

O AUTORZE
Robert Łyczak
Specjalista ds. sprzedaży todom.pl

Ogrzewanie podłogowe pozwala na ogromną przyjemność stąpania bosą stopą. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie.

Choć powszechnie uważa się, że instalację grzewczą najlepiej układać pod terakotą to sprawdzi się także podłoga drewniana. Jest to dopuszczalne, jednak wiąże się z kilkoma istotnymi kwestiami. Co należy wiedzieć?

Ważny rodzaj ogrzewania

O ile w przypadku terakoty rodzaj instalacji grzewczej nie ma właściwie znaczenia, tak podłoga drewniana związana może być wyłącznie z ogrzewaniem wodnym.

Warto mieć świadomość, że ogrzewanie elektryczne zwykle wiąże się z nagłymi skokami temperaturowymi, a podłoga drewniana nagrzewa się powoli, jak i stopniowo się chłodzi.

Jaką podłogę wybrać?

Montaż ogrzewania podłogowego determinuje także wybór rodzaju desek. Teoretycznie wszystkie opcje są możliwe, jednakże system grzewczy może okazać się mało wydajny.

Deski lite charakteryzują się sporą grubością, co może przekładać się na efektywność ogrzewania. Sprawą oczywistą jest, że grubsza warstwa drewna to lepszy izolator termiczny, więc zapewnia mniej ciepła docierającego do powierzchni podłogi.

Lepszym wyborem okażą się więc deski warstwowe (najlepsze będą dwuwarstwowe). Są cieńsze, a przez to szybciej nagrzewa się ich wierzchnia warstwa. Efektywność instalacji grzewczej będzie więc większa. Podczas zakupu desek, warto zwrócić uwagę na oznaczenia producenta – niektóre produkty są przeznaczone typowo pod ogrzewanie podłogowe.

Gatunek drewna

Istotne znaczenie ma także gatunek drewna. Rekomenduje się wyłącznie te deski, które charakteryzują się niskim współczynnikiem skurczu i rozkurczu oraz długim czasem osiągania higroskopijnej równowagi. Takimi właściwościami mogą poszczycić się takie gatunki drewna jak: dąb, akacja, jatobe. Należy z kolei unikać klonu, brzozy, grabu.

Uwaga na sposób montażu podłogi

Planując ogrzewanie podłogowe, należy uwzględnić także sposób montażu desek. Choć ma to już nieco mniejsze znaczenie, jest równie ważne.

Przy ogrzewaniu podłogowym lepiej zdecydować się na klasyczne klejenie desek do podłoża. Choć podłoga pływająca może okazać się lepszym rozwiązaniem w razie awarii, to jednak efektywność ogrzewania może być mniejsza, szczególnie przy zastosowaniu dodatkowych mat tłumiących. Dodatkowa warstwa także pochłania ciepło, więc mniejsza jego ilość dociera do właściwej warstwy podłogi. Jeżeli jednak zależy nam na podłodze nieklejonej, warto wybierać podkłady o charakteryzujące się niskim współczynnikiem strat ciepła.

Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, ogrzewanie podłogowe faktycznie będzie idealnym rozwiązaniem. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z naszym specjalistą już teraz.