Panele drewnopochodne – połączenie paneli drewnianych z laminowanymi

O AUTORZE
Piotr Wydra
Specjalista ds. sprzedaży todom.pl

Prędzej czy później musiało do tego dojść. Po latach rywalizacji o względy klientów pomiędzy producentami paneli laminowanych a desek podłogowych z naturalnego drewna, na rynku pojawiła się nowość łącząca zalety jednych i drugich.

Które z elementów znanych w tradycyjnych rozwiązaniach zapożyczyły panele drewnopodobne?

Najkrócej rzecz ujmując, zadbano o to, by ich wygląd jak najwierniej przypominał produkty drewniane, natomiast cena była zbliżona do tej, jaką trzeba zapłacić za klasyczne panele laminowane. Innymi słowy, tworząc ten zupełnie nowy produkt starano się zniwelować wady obu wcześniejszych rozwiązań: zbyt mało realistyczny rysunek drewna i generalnie – walory wizualne paneli laminowanych oraz wysoką cenę desek z drewna litego.

Przejdźmy do budowy panela drewnopochodnego. Warstwę zewnętrzną tworzy tutaj wysokiej jakości, naturalny fornir. To on sprawia, że panel przyciąga wzrok swoim „drewnianym” wyglądem.

Pod warstwą forniru znajduje się rdzeń, którego budowa nie odbiega od rozwiązań znanych z paneli laminowanych.

Panele drewnopochodne: zalety i wady

Zalety są dwie – wygląd „rasowej” podłogi z naturalnego drewna oraz przystępna cena. Rozwiązanie to ma jednak dwie wady. Pierwszą jest obniżona odporność na działanie wilgoci. Drugą – słabsza wytrzymałość na uszkodzenia*. Dlatego też warto przed zakupem paneli drewnopochodnych zastanowić się nad tym, w którym z pomieszczeń naszego domu spełnią one najlepiej swoją rolę.

*) wady tej nie posiada jeden z wariantów panela drewnopochodnego, którego wierzchnia warstwa wykonana jest ze sprężystego i wytrzymałego poliuretanu