Montaż paneli przy ogrzewaniu podłogowym

O AUTORZE
Bartłomiej Kowalski
Specjalista ds. sprzedaży todom.pl

Powszechnie uważa się, że ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się na podłodze z płytek ceramicznych. O ile takie rozwiązanie w kuchni czy w łazience jest do zaakceptowania, mało kto decyduje się na terakotę w salonie czy sypialni. Alternatywą dla płytek mogą być panele podłogowe. Ale nie każde - i o tym warto pamiętać.

Ważny rodzaj paneli

Dobór odpowiednich paneli warunkuje możliwość posiadania ogrzewania podłogowego. Na szczęście na każdym opakowaniu producent pozostawia taką informację. Zwykle jest to piktogram przedstawiający symbol grzejnika.

Warto przy tym mieć świadomość, że najlepsze pod ogrzewanie podłogowe to panele o klasie użyteczności 31-32 oraz klasie ścieralności AC3-AC4.

Ważny rodzaj ogrzewania

Także od rodzaju ogrzewania zależy możliwość montażu pod nim paneli. Większość dostępnych w sklepach desek dopuszczona jest do kładzenia na wodnym ogrzewaniu podłogowym. Natomiast rzadko którzy producenci posiadają asortyment, którzy można położyć na ogrzewaniu elektrycznym. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że elektryczne ogrzewanie może odpowiadać za znaczne skoki temperaturowe w krótkim czasie. Tymczasem panele podłogowe nie są w stanie gwałtownie się rozgrzewać oraz stygnąć bardzo szybko.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Przy układaniu paneli na ogrzewanie wodne należy również zwrócić uwagę również na równomierność rozłożenia instalacji – na całej powierzchni. Ważne jest również, by rury z ciepłą wodą zostały umieszczone co najmniej 3 cm pod podłożem. Zastosowanie wylewki jest ważne, by zapewnić równomierny rozkład temperatury i dać możliwość jej stopniowego podnoszenia.

Przed przystąpieniem do montażu paneli podłogowych należy:

  • sprawdzić wilgotność podłoża – dla wylewki betonowej nie może być wyższa niż 1,8%,
  • bezpośrednio przed montażem paneli należy ogrzać wylewkę – czynność należy rozpocząć 2 tygodnie przed montażem – każdego dnia należy podnosić temperaturę o 5oC aż do uzyskania zalecanej temperatury maksymalnej,  potem pozostawić włączone ogrzewanie przez 5 dni i stopniowo obniżać temperaturę aż do utrzymania pożądanej wartości.

Montaż paneli podłogowych na ogrzewaniu podłogowym wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku montażu bez ogrzewania. Trzeba jednak robić to przy włączonym ogrzewaniu, utrzymując temperaturę ok. 18oC.

Włączając ogrzewanie przy zamontowanych już panelach, należy pamiętać, by nie przekraczać temperatury 25-28oC.