Montaż desek podłogowych na ścianie – standard czy ekstrawagancja?

O AUTORZE
Robert Fetraś
Specjalista ds. sprzedaży todom.pl

Tytuł artykułu jest w stu procentach przemyślany. To nie błąd lub nadmierna wyobraźnia autora. Takie rzeczy (czyli deski podłogowe na ścianie) zdarzają się w coraz to większej liczbie mieszkań. Co musimy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na tak rewolucyjny krok?

Pomysłowość ludzka nie zna granic. Na szczęście w przypadku aranżacji wnętrz, taka opinia to nie zarzut, lecz właściwie pochwała. Wracając jednak do drewnianych desek podłogowych. Nie może dziwić niezwykła popularność tego materiału, który ozdabia coraz więcej mieszkań. Naturalne drewno to najlepszy sposób na nadanie wnętrzu wspaniałego ciepła i przekształcenie przestrzeni, w której żyjemy w przytulną i wyjątkowo komfortową oazę.

Skoro więc drewno potrafić czynić cuda z podłogą, to naturalnym wydaje się wyjście z tym materiałem na… ściany. Gdziekolwiek bowiem umieścimy deski, czy to w kuchni, czy w pokoju dziecięcym, czy salonie, wszędzie będą czarować swoim bezpretensjonalnym wdziękiem. Deski możemy zamontować zasadniczo na dwa sposoby: pionowo i poziomo. Rozwiązanie pionowe sprawi, że pomieszczenie ulegnie wizualnemu podwyższeniu. Deski usytuowane poziomo – zdecydowanie wydłużą ściany, na których zostaną przymocowane.

Drewno ma jeszcze jedną, niezwykle istotną zaletę. Wspaniale komponuje się z każdym stylem aranżacji wnętrza. Potrafi ocieplić pomieszczenia utrzymane w duchu minimalistycznym, podkreślić atuty wnętrz typowo klasycznych i „doprawić” smakiem przestrzeń rustykalną.

Montując deski na ścianie możemy w danym pomieszczeniu wydzielić dodatkowe, oddzielne strefy, na przykład pokreślić część sypialną od reszty albo strefę przeznaczoną na spożywanie posiłków w ramach salonu. Możliwości w tym zakresie jest wiele. Świetnym pomysłem, coraz częściej goszczących w sypialniach, jest zastosowanie desek podłogowych jako swego rodzaju tła dla wezgłowia łóżka.

Podsumowując, jeśli planujemy urządzenie naszego mieszkania modnie i zdecydowanie niebanalnie, warto wykorzystać materiały tradycyjne, lecz pokusić się o zastosowanie ich w niespotykany sposób. Opisany wyżej przykład desek podłogowych to świetna inspiracja do dalszych poszukiwań…