Klasa użyteczności paneli – o co w tym chodzi?

O AUTORZE
Bartłomiej Kowalski
Specjalista ds. sprzedaży todom.pl

Klasa użyteczności paneli podłogowych to jeden z pięciu podstawowych czynników mających wpływ na końcową cenę produktu.

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak jest, że metr kwadratowy jednych paneli kosztuje kilka razy więcej od metra innych? Choć na pierwszy rzut oka, pozornie nie różnią się one właściwie niczym? Jednym z kryteriów jest tak zwana klasa użyteczności paneli. W największym skrócie określa ona, w jakiego rodzaju pomieszczeniach nasze panele zdadzą egzamin, czyli nie zostaną „zadeptane”, a w efekcie – zniszczone lub pozbawione części walorów wizualnych.

Jeśli na opakowaniu paneli laminowanych spotkacie liczby takie jak: 21, 22, 23, 31, 32 lub 33, znaczyć to będzie, że natrafiliście na symbol klasy ich użyteczności. Pierwsza cyfra w takiej liczbie oznacza generalne przyporządkowanie paneli do wnętrz mieszkalnych (cyfra 2) lub publicznych (cyfra 3). Jak łatwo się domyślić, „trójka” zalecana jest do pomieszczeń, przez które codziennie przewijać się będzie naprawdę spora liczba osób. „Dwójka” z przodu to informacja dla wszystkich tych, którzy zamierzają zmienić podłogę w swoim mieszkaniu.

Przejdźmy do drugiej cyfry w każdej z wymienionych wyżej liczb. Tutaj do wyboru mamy aż trzy poziomy. Cyfra 1 oznacza, że panele idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach o niskim natężeniu ruchu. Idąc tym tropem, cyfra 2 to natężenie średnie, a 3 – wysokie.

Kolejnym, niezwykle istotnym kryterium, który na wpływ na cenę, jest tzw. klasa użyteczności paneli. Ciekawy jest zapis sześciu klas użyteczności (bo właśnie tyle ich występuje). Mamy więc klasy: 21, 22, 22 oraz 31, 32 i 33. O co w tym wszystkim chodzi? Pierwsza z cyfr w wymienionych liczbach oznacza rodzaj pomieszczenia, w którym należy układać panele: 2 to mieszkania, a 3 to pomieszczenia użyteczności publicznej, intensywnie użytkowane. Druga cyfra w każdej z liczb określa poziom natężenia ruchu w danym pomieszczeniu: 1 – niskie, 2 – średnie i 3 – wysokie.

Jeśli macie wątpliwości, gdzie konkretnie zastosować panele o danej klasie użyteczności, mamy dla Was małą „ściągawkę”:

  • 21 – idealne do sypialni, a więc miejsca, w którym ruch jest niewielki
  • 22 – pokój dziecięcy
  • 23 – salon dzienny, korytarz, czyli miejsca często odwiedzane przez domowników
  • 31 – pokoje hotelowe
  • 32 – niewielkie biura, małe lokale handlowe
  • 33 – sklepy, miejsca tłumnie odwiedzane, w których panele narażone są na intensywne ścieranie, zgniatanie i inne tego rodzaju „przyjemności”