Czy drewnianą podłogę można ułożyć w łazience?

O AUTORZE
Piotr Wydra
Specjalista ds. sprzedaży todom.pl

Drewniane podłogi w przestrzeni łazienki wielu wydawać się mogą połączeniem niemożliwym do zrealizowania. Wbrew pozorom jednak, wcale nie jest to taki zły wybór.

Kluczem do sukcesu jest po prostu wybór właściwego gatunku drewna.

Oczywistym jest, że większość odmian drewna szybko wchłania wodę. Zaś jako że w łazience wilgoci nie brakuje, nie można wybrać dowolnego gatunku. Niezbędny będzie natomiast taki, który jest pełen naturalnych olejów, zapobiegających przyswajaniu wody. Dlatego też do łazienki niepolecane jest drewno europejskie. Idealnym rozwiązaniem będą egzotyczne gatunki teak i merbau – wykorzystywane m.in. przy budowie statków, a także w saunach, czy na basenach. Są one nie tylko wytrzymałe na wilgoć, ale też odporne na zmiany temperatur i kurczenie się oraz bardzo twarde. Kolorystyka zaś i struktura są bardzo różnorodne, przez co znalezienie pasującego do wystroju łazienki wzoru nie stanowi najmniejszego problemu. W kwestii wykończenia – wybrać należy olejowa nie, a nie lakierowanie Olej bowiem wnika głębiej strukturę drewna, zabezpieczając je, a jednocześnie pozwalając mu „oddychać” swobodnie.

Właściwy montaż drewnianej podłogi w łazience Koniecznie użyć należy kleju oraz fugi odpornych na wilgoć, grzyby i pleśń oraz elastycznych. Fuga nałożona powinna być zarówno na obrzeżach desek, pomiędzy nimi, a także – o ile takie są – we wgłębieniach – tak, by zapobiec przedostawaniu się wody do wewnątrz. Zapobiegnie to w konsekwencji rozszerzaniu się drewna, jego pękaniu oraz rozwijaniu się pleśni czy grzyba.

Pielęgnacja i impregnowanie O drewnianą podłogę w łazience trzeba dbać, by zachowała swój pierwotny, piękny wygląd przez lata. Zalecane jest przede wszystkim regularne pokrywanie jej warstwami oleju – nawet kilka razy w roku. Jeśli zaś chodzi o mycie – róbmy to lekko nawilżonym mopem lub szmatką, korzystając z preparatów do podłóg olejowanych. Pamiętać należy koniecznie o wycieraniu podłogi do sucha w każdym przypadku, gdy znajdzie się na niej woda – na przykład po kąpieli, czy też prysznicu. Woda nie może na niej zalegać.

Czy warto inwestować w drewnianą podłogę do łazienki? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim jest to podłoga ciepła, zapewniająca duży komfort przebywania w łazience. O wiele trudniej się na niej poślizgnąć, czy też zmarznąć, jak ma to miejsce na podłożu z kafli. Poza tym efektu estetycznego, jaki oferuje parkiet, czy też drewniana deska podłogowa nie da się porównać z niczym innym. Niezależnie od tego, czy postawimy na bardziej delikatny i jednolity wzór, czy też na zdecydowany kolor i zróżnicowaną strukturę drewna, sprawimy, że wnętrze będzie o wiele bardziej przytulne, eleganckie i nowoczesne. Nawet mimo niesprzyjających warunków, dobrze dobrana i zamontowana drewniana podłoga przez lata będzie zachwycać swoim pięknem.