Metodą na klej czy jako podłogę „pływającą”?

O AUTORZE
Piotr Wydra
Specjalista ds. sprzedaży todom.pl

Decydując się na wybór podłogi drewnianej, musimy wziąć pod uwagę sposób jej montażu. Na szczęście liczba wariantów jest tutaj sprowadzona do absolutnego minimum. Mamy więc tylko dwie możliwości: zamontować ją za pomocą kleju lub użyć odpowiedniego podkładu i zainstalować ją jako tzw. podłogę pływającą. Jakie są zalety i wady obydwu rozwiązań?

Podłoga drewniana przyklejana do podłoża

Klejenie desek do podłoża sprawia, że podłoga jest przede wszystkim cichsza w codziennej eksploatacji (brak jest przestrzeni między deską a podłożem, która rezonowałaby, a przez to – potęgowałaby odgłos kroków stawianych na podłodze). Po drugie, solidne przymocowanie desek nadaje całej podłodze stabilności. Trzecim atutem tego rodzaju rozwiązania jest możliwość dowolnego wykończenia powierzchni podłogi (lakierowanie, barwienie, olejowanie), a w dalszej perspektywie czasowej – także możliwość jej renowacji.

Nie ma jednak nic za darmo. Podłoga klejona wymaga wyjątkowej dbałości jeśli chodzi o etap przygotowywania podłoża. Do jej ułożenia należy także zatrudnić profesjonalną ekipę montażową. Wszystko dlatego, że podłoga klejona z założenia instalowana jest na wiele lat i każdy, najmniejszy błąd na etapie montażu może za jakiś czas dać o sobie znać.

Podłoga drewniana pływająca

W tym przypadku największym atutem jest szybkość i względna prostota montażu. Nie bez znaczenia jest także „czystość” całego przedsięwzięcia (sprzątanie po montażu to w zasadzie formalność). Charakterystyczne deski typowe dla podłogi pływającej układa się podobnie jak panele laminowane (w tzw. systemie click). Trzeba dodać, że podłoga taka wymaga odpowiedniego podkładu. Ma on znaczenie wręcz strategiczne, ponieważ podłoga pływająca jest głośniejsza w codziennym użytkowaniu od podłogi klejonej. Im solidniejsza i bardziej dźwiękochłonna warstwa podkładu – tym bardziej komfortowe będą warunki w mieszkaniu z tego typu podłogą.

Drugą cechą podłogi pływającej, która dla wielu może być mankamentem jest to, że nie można poddawać jej renowacji.

Jak widać, oba warianty podłogi mają swoje zalety i wady. Jeśli dysponujemy większym budżetem, warto pokusić się o podłogę klejoną. Jeśli zależy nam na czasie – podłoga pływająca będzie idealnym rozwiązaniem.