Jak chronić panele podłogowe przed zarysowaniem?

O AUTORZE
Piotr Wydra
Specjalista ds. sprzedaży todom.pl

Panele podłogowe charakteryzują się wysoką trwałością. Warto jednak mieć świadomość, że nieprawidłowo użytkowane są niezwykle podatne na zarysowanie. Jeżeli chcesz, by podłoga na długi czas zachowała swoje walory estetyczne, dowiedz się jak ją zabezpieczyć.

Co przyczynia się do powstawania rys na panelach?

Tak naprawdę istnieje kilka czynników, które odpowiadają za powstawanie zarysowań na panelach.

Bardzo często rysy powstają w miejscu, gdzie ustawione są meble. Często przesuwane krzesła, fotele czy łóżko mogą powodować zarysowania – nawet, jeśli ich nóżki wykończone są drewnem.

Niemały wpływ na powstawanie rys mają także mobilne sprzęty – fotele komputerowe, biurka, stoliki, barki. Zwykle odpowiadają za to plastikowe kółka, które pozostawiają po sobie ślad.

Także wykorzystywane podczas odkurzania nieodpowiednie szczotki, mogą powodować powstawanie nieestetycznych zarysowań.

Warto jednak mieć świadomość, że panelom największą szkodę wyrządzają drobinki piasku. Ich oddziaływanie na podłogę można porównać do działania papieru ściernego, czego efektem jest silne zarysowanie.

By panele były wolne od rys…

Jeżeli chcesz, by panele nie posiadały żadnych zarysowań, musisz o nie zadbać już od pierwszego dnia. Co możesz zrobić?

  • Filcowe podkładki pod meble

Jeśli dość często przesuwasz meble, warto przykleić pod nóżki specjalne podkładki filcowe. To miękki materiał, który pozwala na płynne przesuwanie krzeseł, foteli, itp. – nie zostawiając żadnych śladów. Co więcej, dzięki filcowym podkładkom nie będziesz już słyszeć odgłosów szurania.

  • Filcowe podkładki pod dekoracje

Filcowe podkładki świetnie sprawdzą się również w przypadku podłogowych dekoracji, np. lamp podłogowych, donic. I one mogą bowiem odpowiadać za powstawanie drobnych rys. Ponieważ podkładki dostępne są w różnych wielkościach, z łatwością dopasujesz ich rozmiar do wymiarów konkretnych elementów dekoracyjnych.

  • Miękka szczotka od odkurzacza

Odkurzanie paneli pozwala na szybkie usunięcie kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Warto jednak mieć świadomość, że nieodpowiednia szczotka może spowodować poważne zarysowania.

Jeśli koniecznie chcesz panele odkurzać, zamiast standardowych plastikowych końcówek wybierz szczotkę z miękkim włosiem (jest to specjalna końcówka do czyszczenia parkietów). Dzięki temu pozbędziesz się kurzu i drobinek piasku, a tym samym nie dopuścisz do powstawania rys.

  • Dywaniki i maty

Dobrym rozwiązaniem zabezpieczającym przed zarysowaniami są ozdobne dywaniki albo maty. Wystarczy podłożyć je pod stolikiem, kanapą – w tych najbardziej newralgicznych miejscach – by nie dopuścić do powstawania rys.

  • Specjalne płyny pielęgnacyjne

Ponadto warto pamiętać o stosowaniu specjalnych płynów do paneli. Są to produkty dające efekt nabłyszczenia i zapewniające ochronę. Nałożone na podłogę tworzą dodatkową warstwę, która zabezpiecza przed rysami i ścieraniem.