Duże przeszkolne okna. Plusy i minusy tego rozwiązania.

O AUTORZE
Robert Fetraś
Specjalista ds. sprzedaży todom.pl

Wielu z nas coraz częściej decyduje się na wybór dużych, przeszklonych okien podczas budowy mieszkania bądź domu. Rozwiązanie te jest niezwykle modne, ale czy również praktyczne? Zanim zdecydujemy się na niestandardowe przeszklenia strefy dziennej, poznajmy ich wady i zalety.

W gruncie rzeczy wybór dużej powierzchni szklanej wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Opcja ta, chodź niewątpliwie modna, w wielu przypadkach może nie zdać egzaminu. Zalety, jak i wady mogą dotyczyć zarówno funkcjonalności jak i możliwości aranżacyjnych.

Duże okna wiążą się z dość sporą stratą energii cieplnej budynku. Opcja ta nie jest, więc preferowana przez osoby energooszczędna. By zminimalizować koszty związane z ucieczką ciepła, należy usytuować je w odpowiednia stronę. W przypadku pokoju dziennego będzie to południowa bądź południowo-zachodnia. W takim przypadku słońce nie tylko ociepli, ale również oświeci nasze pomieszczenie. Okna skierowane w stronę południową to nic innego jak strata naszych pieniędzy, które idą na rzecz firm energetycznych. Przed zakupem okna warto zapoznać się z jego współczynnikiem przenikalności – czym niższy tym straty energii mniejsze.

Miejmy na uwadze, że nasz klimat nie sprzyja pięknemu, upalnemu słońcu. Wręcz przeciwnie, przez większą część roku jest szaro. Warto, więc wpuścić jak najwięcej światła naturalnego do naszego domu. Poprawi ono nastrój wszystkim domownikom. Co więcej, jeśli wychodzą na ogród, sad bądź inny atrakcyjny element, stworzą niezwykły efekt estetyczny.

Duże okna niemal automatycznie powiększają pomieszczenie i sprawiają, ze staje się ono jaśniejsze, cieplejsze oraz bardziej przyjazne. Jak wiemy, przeszklenia nie mogą być niczym zasłonięte. Sprawia to, ze ustawienie mebli ogranicza się tylko i wyłącznie do trzech, częściej dwóch ścian pomieszczenia. W przypadku pokoju dziennego nie mamy z tym większych problemów. Kanapę, stół, fotele możemy ustawić na środku salonu. Trudniej będzie, jeżeli mamy ograniczony metraż – wtedy przeszklona ściana może stanowić sporo problem w kwestii aranżacyjnej całego wnętrza.

Zanim kupimy wymarzony model dużego okna, warto dokładnie zapoznać się z jego parametrami. Niektóre modele są na tyle niefunkcjonalne, że otworzenie ich stanowi problem dla przeciętnej pani domu. Końcowo musimy zastanowić się, jak chcemy udekorować same przeszklenia. Puste okna nie są komfortową rzeczą, dlatego należy zaopatrzyć się w firany bądź zasłony. Dadzą one naszemu pomieszczeniu nieco intymnej atmosfery, a także umożliwią spokojne oglądanie telewizji podczas dużego nasłonecznia. Warto rozważyć również rolety wewnętrzne. Jako, że na rynku istnieje niezliczona ilość ich wzorów i kolorów, możemy bez problemu dopasować je do aranżacji pokoju dziennego.

Jak widzimy duże okna mają zarówno swoje wady, jak i zalety. De facto odpowiednia ich aranżacja zależy od metrażu naszego pomieszczenia. Czym większe, tym więcej mamy możliwości dekoracyjnych w pokoju dziennym, a co za tym idzie możemy pomyśleć o bardziej specyficznych zasłonach, roletach bądź firanach.