Co oznacza selekcja drewna?

O AUTORZE
Bartłomiej Kowalski
Specjalista ds. sprzedaży todom.pl

Przeglądając propozycje aranżacji wnętrz, w których główną rolę odgrywają podłogi drewniane można zauważyć, że mają one bardzo zróżnicowany wygląd. Dotyczy on nie tylko kolorystyki czy gatunku materiału, ale też jego jednolitości pod względem dobranego wzoru czy odcieni. Osoby, które mają jakiekolwiek wyroby z drewna albo ...

pracują z tym materiałem wiedzą, że każda deska nawet z tego samego pnia drzewa może mieć wiele odcieni wynikających z naturalnego wybarwienia. Jest to cecha ważna podczas dokonywania zakupu, bowiem w przeciwieństwie do paneli, drewniane podłogi nie są w żaden sposób sztucznie barwione, a jedynie dobierane pod kątem jednolitości.

Podłogi, które na całej powierzchni są idealnie jednolite kolorystycznie sprawiając wrażenie, jakby każda kolejna klepka czy deska była kopią sąsiedniej zazwyczaj bywają bardzo drogie. A to dlatego, że wymagają starannej selekcji materiału. Tańsze rozwiązania, nie mniej zresztą ciekawe, tworzą deski o różnych odcieniach, dzięki czemu podłoga mieni się kolorami i jest bardziej zróżnicowana.

Decyzję o wyborze pomaga podejmować klasa drewna, określana także jako selekcja. W praktyce można spotkać się z takimi nazwami jak: Natur, Rustic czy Select, które określają charakter podłogi po jej złożeniu. Wiedząc, z jakiej kategorii pochodzi dany produkt, można mniej więcej przewidzieć efekt na podłodze. Problemem jest niestety zróżnicowanie nazw w zależności od producenta, gdyż jedni stosują bardziej rozbudowane, uszczegółowione klasyfikacje, a inni ograniczają się do kilku podstawowych typów. W zasadzie jednak główne kategorie są podobne, a przed zakupem warto się zapoznać z rodzajami produktów konkretnej firmy, aby mieć pewność, co się kupuje.

Częściej stosowane nazwy selekcji drewna:

  • Rustic, Rustyk, Rustical – najbardziej przypominające typowe, nieselekcjonowane deski, wielokolorowe, ze śladami bieli, zasinień, zamkniętymi sękami, a nawet niewielkimi pęknięciami. Z tej kategorii eliminuje się jedynie deski poddawane działaniu czynników biologicznych, jak owady czy pleśnie.
  • Natur – selekcja tego typu to deski wielo odcieniowe, naturalne, ale nieco bardziej restrykcyjnie dobierane niż klasa wyżej. Nie występuje tu biel, ani zasinienia, natomiast możliwe są zdrowe sęki.
  • Select – najwyższa klasa selekcji, obejmująca jedynie idealnie zdrowe deski, o jednakowym wybarwieniu, pozbawione jakichkolwiek zmian naturalnych. Jedyną dopuszczalną skazą są niewielkie szpilkowe sęki o przekroju 2-3 mm.

Przedstawione trzy klasy selekcji to jedynie ogólna propozycja stosowana przez niektórych producentów, ale w praktyce pojawiają się jeszcze różne kategorie pośrednie jak: Natur Exclusiv, Markant Natur, Standard, Premium, Classic, Avangard, Country i wiele innych. Swoje specjalne nazewnictwo posiada też selekcja desek trójwarstwowych, wśród których wyróżnia się takie klasy jak: Trójkąt, Gwiazda i Słońce, czy też City, Town i Country.